ظریف در دیدار با نخست وزیر ژاپن گفت : ایران همچنان به تعهدات خود در چارچوب برجام پایبند است

ظریف در دیدار با نخست وزیر ژاپن گفت : ایران همچنان به تعهدات خود در چارچوب برجام پایبند است

وزیر خارجه حکومت اسلامی ایران در دیدار با نخست وزیر ژاپن گفت : ایران به رغم خروج آمریکا از توافق هسته‌ای موسوم به برجام، همچنان به تعهدات خود در چارچوب برجام پایبند است.

به گفته آگاهان سیاسی، محمد جواد ظریف، در این سفر می کوشد ژاپن را به ادامه خرید نفت از ایران متقاعد سازد و همچنین از طریق آن کشور، پیام هایی به ایالات متحده بفرستد.

ظریف، امروز – پنجشنبه، در گفتگو با خبرنگاران، مهم‌ترین هدفش از سفر به ژاپن را  “مشورت” با آن چه که “شرکای مهم جمهوری اسلامی ایران” در رابطه با “تنش‌زایی‌های آمریکا” نامید دانست و افزود : اقدامات آمریکا در راستای “تشدید تنش در منطقه “غیر قابل قبول است  و نباید نسبت به “تنش ها” بی تفاوت بود .

وزیر خارجه ایران در حالی ادعا می کند که رژیم ایران به برجام وفادار است، که انجام دو فقره از تعهدات رژیم در چارچوب این توافق متوقف شده است. همچنین رژیم ایران به فتنه گری های خود در  منطقه، ادامه می دهد.

در همین حال،  نیروهای حوثی در یمن نیز ، تحت حمایت حکومت اسلامی پیشتر حمله به تاسیسات نفتی عربستان با استفاده از پهپاد های ساخت ایران را تائید کرده بودند.

وزیر خارجه رژیم ایران ، که در حال  انجام یک سفر آسیایی برای فروش نفت به کشورهای منطقه است، افزوده گفت  :   بازگشت تحریم های آمریکا برای رژیم ایران  «غیر قابل قبول» است و افزود: این شرایط جدید  تاثیر زیادی بر وضعیت کنونی ایران داشته است .

پرزیدنت ترامپ نیز پیشتر علت خروج از برجام را  «نقض روح این توافق»، فعالیت‌های موشکی بالستیک و نقش منفی  و تنش زای تهران در خاورمیانه دانسته است.

تارو کونو، وزیر خارجه ژاپن اعلام کرده بود: دولت توکیو به شدت نسبت به وضعیت خاورمیانه نگران است و از هیچ تلاشی برای کاهش تنش و حل رویارویی ها دریغ نخواهد کرد.

در گزارش های امروز آمده است که درهفته‌های پیش رو، نشست گروه ۲۰ که با حضور قدرتمندترین کشورهای جهان  در توکیو برگزار می شود و احتمال می رود  که ظریف با استفاده از فرصت سفر به توکیو، خواسته است از طریق دولت ژاپن، پیام هایی برای ایالات متحده بفرستد.

کشورهای گروه ۲۰،  در مجموع ۸۵ درصد اقتصاد  جهان را در اختیار دارند و  ژاپن به عنوان یکی از کشورهای عضو این گروه، سومین قطب اقتصادی دنیا پس از ایالات متحده و چین محسوب می شود.

ظریف در روزهای پیش  برای دور زدن تحریم های آمریکایی و فروش نفت  و نحوه  اجرای این معامله به ترکمنستان و  هند رفته بود.

امیر حاتمی، وزیر دفاع رژیم ایران، در سخنانی ادعا کرده گفت: ما بالاترین نیروی دفاعی و نظامی را داریم وسد تحریم ها را خواهیم شکست.
او در ادامه سخنان خود افزوده گفت: ایران، در بالاترین سطح از آمادگی‌های دفاعی- نظامی قرار دارد ودر نبرد با آن چه که “جبهه آمریکایی- صهیونیستی”  نامید، پیروز خواهد شد و به گفته او “سد همه تحریم ها را خواهد شکست” .
در همان حالیکه خامنه ای می گوید جنگ نخواهد شد، وزیر دفاع رژیم، دوباره زبان به تهدید گشود و گفت : ما قدرتمند ترین نیروی نظامی را داریم ودر نبرد با “نیروهای آمریکایی و اسرائیلی “، “طعم شکست “را به آنان ، خواهیم چشاند .
امیر حاتمی در مورد چگونگی “شکستن سد تحریم ها” توضیحی نداد، و این در حالی که  صادرات نفت ایران کاهش یافته و به چند صد هزار بشکه در روز رسیده است. برای بررسی تعیین دقیق میزان فروش نفت ایران کار بسیار دشواری است وایران از این پس ناچار می شود  نفت خود را به صورت عمده، با تخفیف بالا و پورسانت از طریق قاچاق به دلالان و واسطه گران  به فروش برساند .
حاتمی ،به تعریف و تمجید از قدرت نظامی رژیم در جمع نیروهای مسلح ایران پرداخت و گفت : نیروهای مسلح ما به لحاظ آمادگی دفاعی – نظامی در “جایگاه رفیع و بی‌نظیری” قرار دارند و این موقعیت “در سخت‌ترین شرایط تحریم نیروهای مسلح” به دست آمده است.
او ادعا کرده گفت: اسرائیل و آمریکا معترف اند که نیروهای ایران پرقدرت هستند و این در حالیست که کارشناسان نظامی معتقدند،رژیم ایران، در زمینه ی نیروی هوایی دارای قدرت نظامی بسیار ضعیف و کهنه و قدرت دریایی آن بر عملیات چریکی استوار است و قدرت اصلی نظامی ایران  در نیروی زمینی است، ولی اگر جنگی  بین ایران و آمریکا رخ دهد، ایالات متحده  قصد حمله ی زمینی ندارد و خواهد کوشید از طریق حملات هوایی و دریایی،  قدرت حکومت نظامی ایران را در هم شکند .
بودجه نظامی ایران در سال‌های گذشته تقریبا به طور مرتب افزایش یافته است و در مواردی نیز  به دستور علی خامنه‌ای مبالغ هنگفتی از صندوق توسعه ملی به این نیروها اختصاص یافته است.
حسین سلامی، فرمانده سپاه پاسداران نیز با حساس شمردن روزهای پیش رو در ایران گفت :  در دوران سرنوشت سازترین مقطع انقلاب اسلامی هستیم، دشمنان ما به آخر خط رسیده اند واگر چه پرقدرت ترین قدرت نظامی جنگی را دارند اما از درون دچار پوکی استخوان هستند.
وی افزود: ما آمادگی مقابله با دشمن را داریم و با تجهیزات و اداوات پیشرفته ی نظامی دشمن را شکست خواهیم داد .
این سخنان در حالی بیان می شود که کارشناسان نظامی، نیروهای مسلح ایران را به ویژه در امور هوایی و دریایی، کهنه و ضعیف توصیف می کنند.

یک دیدگاه

  1. ضخیم الدوله بعد از علافی در آمریکا و کم محلی مقامات آمریکایی به او حالا رفته با ژاپنی ها لاس می زند، این جانی بالفطره بداند که نفسش به شمار افتاده و بزودی می رود کنار متکی و دیگر جانوران وحشی باغ وحش جمهوری اسلام.

Comments are closed.