ظریف در واکنش به سخنان ترامپ:تمامی تروریست‌های حادثه ۱۱ سپتامبر از کشورهای محبوب مایک پمپئو در خاورمیانه بودند؛هیچ کدام از ایران نبودند

محمدجواد ظریف، در واکنش به اظهارات اخیر مایک پمپئو، نوشت: «بصورت رقت‌آوری، حرفه فاجعه‌بار خود را با دروغ‌های جنگ طلبانه پایان می‌دهد. هیچ کس فریب نمی‌خورد. تمامی تروریست‌های حادثه ۱۱ سپتامبر از کشورهای محبوب مایک پمپئو در خاورمیانه بودند؛ هیچ کدام از ایران نبودند».

وزیر خارجه آمریکا در یک نشست خبری گفته بود که  شبکه تروریستی القاعده در ایران  پایگاه و مخفی‌گاه جدیدی یافته است.

پمپئو گفته بود: حضور مرد شماره دو القاعده که مرداد ماه در تهران ترور شد این نگرانی را تایید می‌کند.

ظریف در ادامه گفته است: «از تروریستی نامیدن کوبا تا از طبقه بندی خارج کردن های خیالبافانه و ادعاهای ارتباط ایران با القاعده، آقای “دروغ می‌گوییم، فریب می‌دهیم، دزدی می‌کنیم”.

تحلیلگران امور سیاسی می گویند : واکنش ظریف به سخنان پمپئو  یک واکنش غیر قابل استاندارد و غیر دیپلماتیک بود.

در این راستا  سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز گفته است: «تکرار اتهامات و نمایش سندسازی های دروغین تحت عناوین افشای اطلاعات محرمانه توسط پمپئو وزیر خارجه آمریکا در یک هفته باقیمانده از عمر حکمرانی رژیم ترامپ، نشانه استیصال و درماندگی و شکست سیاست فشار حداکثری آنها علیه ایران است».

وی افزود: «پمپئو پیشتر نیز یکبار در دوره ریاست سازمان سیا و در قبال دلارهای نفتی، به دنبال برقراری ارتباط ساختگی میان ایران و القاعده برآمده بود تا با شانتاژ و تبلیغات دروغین، بار مسئولیت و فشارها بر متحدین آمریکا که متهم پرونده القاعده و حمایت از فاجعه ۱۱ سپتامبر هستند، منحرف سازد ولی تا پایان دولت ترامپ موفق به باورپذیری روایت خودساخته در افکار عمومی آمریکا و جهان نشد».