ظریف در پیام تازه به پرزیدنت بایدن: از ادامه سیاست “فشار حداکثری” و تحریم ها دست بردارید

وزیر خارجه ایران، در یک پیام توییتری دوباره، از دولت پرزیدنت بایدن خواستار شد به آن چه که در دوران پرزیدنت ترامپ “فشار حداکثری” نامیده می شد دوری جوید و همه تحریم ها علیه رژیم ایران را بردارد. دولت پرزیدنت بایدن گفته است که برداشتن تحریم ها پس از ابراز اطمینان از بازگشت ایران به تعهدات اتمی باطل خواهد شد.

کوتاه مدتی پس از ورود رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران، محمد جواد ظریف در گفت‌وگو با شبکه پرس تی‌وی، تلویزیون انگلیسی‌زبان وابسته به حکومت ایران ، بار دیگر خواستار لغو تحریم‌های ایالات متحده پیش از هر گونه مذاکره‌ای برای احیای برجام شد.

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شامگاه گذشته (شنبه) وارد تهران شد، و بامداد امروز (یکشنبه) با علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، دیدار و گفت‌وگو کرد،قرار است که پس از این دیدار با ظریف گفتگو کند .

ظریف  در ادامه گفته است:    گام‌های اخیررژیم  ایران در محدود کردن تعهدات برجامی‌اش قابل برگشت است.

وی مدعی شده است  که «ایران چیزی برای مخفی کردن ندارد و به دنبال سلاح هسته‌ای هم نیست».

عباس عراقچی نیز در این باره گفته است که  تیم جو بایدن با این شعار و منطق جلو آمدند و انتخابات را برنده و مستقر شدند ولی تصور می‌کنم بعد از ورود آنها به کاخ سفید مشخص شد کار به آسانی که فکر می‌کردند، نیست.

وی  درباره نقض تعهدات برجامی ایران، گفت که ما از حق خود در برجام استفاده کردیم و اقدامات ما اقدامات جبرانی در مقابل اقدامات اروپا و آمریکا بود و همواره گفته‌ایم اقدامات ما برگشت‌پذیر است.

عراقچی در ادامه  گفت: «اروپایی‌ها اصلا در جایگاهی نیستند که از این ادعاها داشته باشند و علیرغم بیانیه‌ها و حرف‌ها در رسانه‌ها وقتی در جلسات خصوصی با آنها صحبت می‌کنیم زبانشان بسته است.»

به گفته وی جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا،نیز  اعلام کرده آمادگی دارد از اعضای فعلی برجام یعنی ۱+۴ و ایران برای یک جلسه غیررسمی و از آمریکا به عنوان مهمان برای تدوین نقشه راه آینده دعوت کند.

عراقچی افزود که  ما در حال بررسی این پیشنهاد بورل هستیم و با بقیه دوستان و شرکای خود مثل چین و روسیه در حال مشورت هستیم ولی علی الاصول تصور می‌کنیم بازگشت آمریکا به برجام و اجرای تعهداتش و لغو تحریم‌ها به مذاکره‌ای نیاز ندارد.

وی گفت که در حال حاضر چیزی به نام ۱+۵ وجود ندارد، با اخرج آمریکا ۱+۴ است و فعلا آمریکایی‌ها حق ندارند به مفهوم ۵+۱ اشاره کنند چون چنین قالبی وجود ندارد و اما اینکه آیا می‌توانند به این قالب برگردند، بله می‌توانند به شرطی که تحریم‌ها را بردارند.

پس از گزارش بازرسان از وجود اورانیم در دو سایت ایران ، یک مقام بلندپایه حکومت که نامش فاش شود،  به رویترز گفت: «ما هیچ چیز برای پنهان کردن نداریم. به همین دلیل است که اجازه دادیم بازرسان از این سایت‌ها بازدید کنند»

کشف این ذرات اورانیوم و پاسخ ایران، می‌تواند تلاش‌های دولت جدید آمریکا برای احیای توافق هسته‌ای ایران را با مشکل مواجه کند.

منتقدان توافق هسته‌ای ایران، مثل اسرائیل معتقدند اعلام نکردن فعالیت‌های هسته‌ای از سوی ایران نشان‌دهنده عدم حسن نیت این کشور در این زمینه است