ظریف در یک واکنش نمایشی گفت: حاضریم با کشورهای عضو برجام وارد گفتگو شویم

ظریف افزود : پرزیدنت  ترامپ حق ندارد توافق یک جانبه ای را به رژیم ایران تحمیل کند

در واکنش به هشدارهای همه کشورهای عضو برجام در مورد برداشتن گام چهارم رژیم ایران در نقض تعهدات برجامی، محمد جواد ظریف گفت :  ایران آماده مذاکره با کشورهایی است که تمایل به حفظ برجام دارند. رژیم ایران پیشتر اعلام کرده بود که به هیچ وجه حاضر نیست برجام را بگشاید و سیاستمداران جهان هشدار داده اند که آغاز غنی سازی در تاسیسات اتمی فردو، آن هم با درصد بالا، عملا خروج از برجام محسوب می شود و ممکن است برای رژیم ایران عواقب ناگواری داشته باشد.

ظریف در واکنش خود از جمله گفت : ما از پیش هشدار داده بودیم که اگر اقدامات طرف مقابل به نتیجه نرسد، گام‌های بعدی را برمی‌داریم؛ همزمان   رئیس‌جمهور ی نیز اعلام کرد که اگر موارد نقض برجام توسط اروپایی‌ها، بر طرف شود ما نیز برای مذاکره آمادگی داریم. از همان روز اول هم مذاکراتمان را شروع کردیم و هیچ‌گاه به مذاکره نه نگفتیم.

این ادعای وزیر خارجه ایران در حالی عنوان می شود که تلاش یک سال و نیمه پرزیدنت ترامپ برای کشاندن رژیم ایران به پای میز گفتگو، بی حاصل مانده است.

علی خامنه ای نیز گفته است که تنها با حضور نمایندگان روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه و آلمان که در شمار امضا کنندگان برجام بوده اند، حاضر به گفتگو با ایالات متحده می باشد.

ظریف افزود : پرزیدنت  ترامپ حق ندارد توافق یک جانبه ای را به رژیم ایران تحمیل کند. اکنون هم با طرف‌های مختلفی که مایلند برجام را حفظ کنند، در حال مذاکره هستیم. فرانسوی‌ها و سایر کشورهای علاقه‌مند به مذاکره کماکان گفتگوها را ادامه می‌دهند و ما هم همیشه در را برای مذاکره و رسیدن به تفاهم باز گذاشته‌ایم.

حکومت ایران پیشتر گفته بود که اگر طرف‌های اروپایی برجام به تعهداتشان  عمل نکنند .گام های بعدی در نقض تعهدات برجام را آغاز خواهند کرد و طی سه مرحله اقدام به این کار کرد و در روزهای اخیر نیز اعلام کرد که در گام چهارم نقض  تعهدات هسته‌ای خود، گازدهی به سانتریفیوژ‌ها در تأسیسات هسته‌ای فردو را برای اولین بار بعد از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ از سر خواهد گرفت.

مقامات  حکومت ایران بارها تأکید کرده‌اند که ایران تا زمانی که به حقوق تصریح‌شده خود در برجام دست پیدا نکند به نقض  تعهدات هسته‌ای ادامه خواهد داد .