ظریف دوباره به اروپا قول می دهد که اگر بتوانند تحریم ها را دور بزنند، ایران نقض برجام را متوقف می کند

محمدجواد ظریف، در تلاش برای یافتن راهکاری جدید به نیت ایجاد شکاف بین اروپا و ایالات متحده، یکبار دیگر گفت: همه کارت‌ها در اختیار آمریکا نیست و اگر اروپایی‌ها و جامعه‌بین‌المللی تصمیم به حفظ برجام بگیرند، می‌توانند راه‌های لازم برای حفظ آن پیدا کنند.

وزیر خارجه حکومت ایران در دیدار با مقام‌های فرانسوی در پاریس همچنین گفت: «مذاکره خوبی با امانوئل مکرون داشتم و هر زمان اروپایی‌ها اقدام به اجرای تعهداتشان کنند، ایران آماده بازگشت به تعهدات کنار گذاشته شده‌اش در برجام است».

ظریف افزود:  «قرار است که رییس‌جمهوری فرانسه با طرف‌های اروپایی و سایر طرف‌ها با هدف پیش بردن مذاکرات گفت‌وگو کند».

ظریف ظریف در صفحه توییتر خود هم با اشاره به دیدارهایش در فرانسه بر حفظ چندجانبه‌گرایی تاکید کرد و گفت بعد از بازگشت به تهران، به پکن، توکیو و کوالالامپور سفر خواهد کرد.

ظریف اظهار داشت: نشست  گروه هفت را که قرار است شنبه و یکشنبه در فرانسه برگزار شود، فرصتی برای مکرون است که با سایر اعضای اروپایی ۴+۱ و اگر بخواهند با سایر اعضای گروه هفت صحبت کند.

وزیر خارجه ایران گفت: «اگر چه برجام غیرقابل مذاکره مجدد است اما برای اجرای برجام کماکان آمادگی داریم در سطوح مختلف مذاکره کنیم» .

ظریف افزود: « حکومت ایران مطمئن‌ترین نیرو برای ایجاد امنیت در خلیج فارس و تنگه هرمزاست و ضرورت دارد که آزادی برای کشتی‌های ایرانی هم که حامل کالا و نفت از ایران و برای ایران هستند، فراهم شود».

به گزارش یک منبع دیپلماتیک بریتانیایی ،با وجود اینکه بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، و پرزیدنت ترامپ، در نشست گروه هفت با هم دیدار خواهند کرد،اما لندن احتمالا رویکردش درباره ایران را  تغییر نخواهد داد.

این منبع که نامش فاش نشده است، دیروز (آدینه ) پیش از آغاز اجلاس گروه هفت در فرانسه گفت: «ما حامی سرسخت برجامیم و فکر می‌کنیم خیلی مهم است که ایران به سلاح هسته‌ای دست پیدا نکند».

وی  گفت: «بقای برجام بسیار مهم است و فکر نمی‌کنم تغییری در موضع دولت بریتانیا ایجاد شود».