ظریف: دولت بایدن پایبند سیاست فشار حداکثری ترامپ است؛مسئول اروپایی: به رغم تنش‌ها، همه برای پیشبرد مذاکره آماده‌اند

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه حکومت ایران پس از پایان نشست کمیسیون مشترک برجام در وین، با انتشار پیامی در توییتر نوشت:  دولت جو بایدن متعهد به سیاست حداکثری ترامپ است.

ظریف در ادامه نوشته است : جدیت تعهد ایران در دنبال کردن دیپلماسی در سه سالی که ترامپ از توافق هسته‌ای خارج شد به آزمون کشیده شد».

کوتاه مدتی پس از این پیام ظریف، انریکه مورا، مدیر سیاسی اقدام خارجی اتحادیه اروپا، گفت:  به رغم تشدید تنش طی چند روز گذشته، اما همه طرف‌ها آماده‌اند تا مذاکرات را پیش ببرند.

سفیر چین در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم در پشتیبانی از موضع تهران، گفته است : کلید پیشرفت در مذاکرات، لغو کلیه تحریم‌های آمریکا است.

وی در ادامه او افزود: «آنچه اکنون به آن نیاز داریم توقف هرگونه اقداماتی که می تواند مانع گفتگوها شود.»

همچنین  سفیر روسیه نیز این نشست  را مثبت ارزیابی کرد و گفت: «جلسات به صورت غیررسمی ادامه خواهد یافت و کمیته‌های فنی کارهای خود را تا جلسات بعدی ادامه خواهند داد.»

نشست کمیسیون مشترک برجام که دو روز پیش  در گراند هتل وین آغاز شده بود. طرف‌های شرکت کننده در این نشست پس از پایان نشست اعلام کردند که گفت‌وگوهای فنی و حقوقی در نشست‌های بعدی ادامه می‌یابد.

در همین راستا عباس عراقچی رییس هیات مذاکره کننده حکومت  ایران در خصوص آغاز غنی‌سازی ۶۰ درصدی ادعا کرد که این اقدام در چارچوب حقوق ایران ذیل بند ۲۶ و ۳۶ برجام و با هدف رفع برخی نیازهای کشور در حوزه پزشکی انجام گرفته است.

پیتر استانو مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم در درباره  افزایش سطح غنی‌سازی ۶۰ درصدی گفته است که  تصمیم ایران به “شدت نگران کننده” و  “مغایر با روح مذاکرات جاری” در وین است.

گفتنی است ، دور جدید مذاکرات در حالی از سر گرفته شد که اخیرا سایت اتمی نطنز در کمتر از یکسال برای بار دوم مورد حمله قرار گرفت و تهران در واکنش به آن از تصمیم خود برای غنی‌سازی ۶۰ درصدی خبر داد.