ظریف: سیروس عسگری، ایرانی متهم به دور زدن تحریم‌ها آزاد شده و به ایران باز می‌گردد

محمد جواد ظریف، وزبر امور خارجه رژیم ایران، از آزاد شدن سیروس عسگری، استاد دانشگاه متهم به دور زدن تحریم‌ها، و بازگشت وی به ایران خبرداد.
ظریف در صفحه اینستاگرام خود نوشت: «سلام دوستان، یک خبر خوب، ‌هواپیمای حامل دکتر سیروس عسکری از آمریکا به سوی کشور پرواز کرد».

ظریف توضیحی در باره اینکه ایا مبادله ای انجام گرفته است، نداد.

سیروس عسگری در نوامبر ۲۰۱۹ از اتهام “سرقت اسرار تجاری مرتبط با فعالیت‌های دانشگاهی خود” در دانشگاه اوهایو تبرئه شد، اما به علت ابطال روادیدش از سوی اداره مهاجرت آمریکا بازداشت شده بود.
عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه، نیز در این باره گفت: «موضوع آقای عسگری تمام شده است و احتمال می‌دهم اگر مشکلی رخ ندهد و موانع جدیدی ایجاد نکنند، ظرف دو، سه روز آینده ایشان به کشور برگردد».

ظریف در اواخر ماه گذشته گفته بود که سیروس عسگری، دانشمند ایرانی از اتهامات آمریکا تبرئه شده و در حال حاضر آزاد است و در صورت اطمینان از منفی شدن تست کرونای او، با اولین پرواز به ایران بازمی‌گردد.

خبرگزاری رویترز نیز به نقل از منابعی در ایران گزارش داده بود که با آماده شدن آمریکا برای آزادی و بازگرداندن سیروس عسگری،‌ استاد ایرانی متهم به نقض تحریم‌ها،‌ احتمال تبادل او با یک زندانی آمریکایی در ایران وجود دارد.