ظریف: فرصت مذاکره با آمریکا مانند ابرهایی هستند که می گذرند، نباید آنها را از دست داد

محمد جواد ظریف در گفت و گو با روزنامه اطلاعات درباره برجام و مذاکره  ایران با آمریکا گفت: فرصت ها مانند ابر هایی هستند که رد مى شوند. شرایط بین الملل این گونه اســـت و ما هم باید تلاش کنیم تا از فرصت ها در روابط خارجی به خوبی استفاده کنیم.

او در ادامه درباره مذاکره با آمریکا افزود: صریح بگویم که از زمان انتخاب بایدن تا این لحظه هیچ مذاکره‌ای بین ایران و آمریکا نبوده است و تا زمانی که آمریکا شرایط بازگشت به ۱+۵ را پیدا نکند، مذاکره چند جانبه‌ای هم در کار نخواهد بود.

وزیر خارجه حکومت  افزود: احساسم این است که  بایدن برای یکی دو سال آینده بیشتر تمرکز بر داخل آمریکا خواهد کرد؛ به این خاطر که اکنون بیشترین چالش برای آمریکا، مسائل داخلی است. یک رشته چالش هایی مثل مسائل اقتصادی و کووید ۱۹ از قبل بوده و یک رشته چالش هایی اکنون بروز کرده است.

او گفت: اول آمریکا به برجام بازگردد و سپس از آنها غرامت می خواهیم.

ظریف در ادامه مدعی شد: اســـرائیل همواره تلاش کرده است که برای ایران ایجاد مزاحمت کند و آنچه که مانع آن می شود مردم ایران و قدرت منطقه ای ماست. وی مدعی شد: حکومت ایران در منطقه نیابتی عمل نکرده است.

وی گفت: کشورهای دیگر این گونه در منطقه عمل کرده اند. یک زمان نایب شان صدام بودویک زمان القاعده و داعش بودند. ما در منطقه نایب نداریم، دوست داریم.. این یک واقعیت است که باید بپذیرند. ما با حزب الله در لبنان به عنوان نیابتی عمل نمی کنیم. با دوستان خود در عراق نیابتی عمل نکرده ایم. ما بابت آنها هزینه دادیم ولی به آنها هزینه ای تحمیل نکرده ایم.

بدین سان ظریف در ماه های پایانی پست خود همچنان به ماله کشی و نشان دادن چهره مثبتی از رژیم سرکوبگر ادامه می دهد ظریف در ادامه افزود: و این در حالی است که عربستان به نیابتی های خود ماموریت می دهد اقداماتی از طرف سعودی انجام دهند. این شرایطی است که ایران را در منطقه قدرتمند کرده است و ما باید این شرایط را به عنوان یک مولفه مهم قدرت ملی بشناسیم. این نوع قدرت را حتما اسرائیل  نمی تواند در منطقه ایجاد کند. پول های به گفته وی مرتجعین منطقه هیچ گاه نتوانسته است این نوع قدرت را ایجاد کند؛ چون رابطه ای که با پول ایجاد می شود، با پول هم از بین می رود

او در حالی این سخنان را بیان می کند که حکومت ایران یکی از حامیان اصلی گروه های نیابتی در منطقه و جهان بوده و همواره با تامین پول و تجهیزات گروه های مقاومت آنان را حمایت کرده است .

ظریف همچنین در باره انتخابات ۱۴۰۰ ادعا کرد :کاندیدای ریاست جمهوری نمی شوم، چون نمی خواهم باعث اختلاف در کشور شوم. چون احساس می‌کنم بیش از هر زمان دیگر، کشور نیازمند اجماع است. ما اکنون داریم بودجه کشور را سیاسی می‌کنیم و این برای کشور سم مهلک است.

ظریف همچنین گفت: احساس می‌کنم انتخابات سال ۱۴۰۰ برای برخی دوستان آنقدر مهم است و انتخابات آمریکا آنقدر معادلاتشان را برای سال ۱۴۰۰ به هم ریخته است که می‌خواهند مانع شوند. من اصلا این شرایط را مفید به حال کشور نمی دانم و برای همین همواره گفتم که دنبال این کار نیستم و علاقه ام به تدریس است و کاری که بلدم سیاست خارجی است.

وی افزود: من نه با مردم قهرم و نه از انتقاد و فشار می ترسم. ولی وقتی توهین می کنند و حتى به پدرم و پدربزرگم تهمت هایی زده می شـــود می گویم ان شاء االله که از بار گناهانم کم می کند.

ظریف در ادامه گفت: آنچه که برای من مشکل و نگران کننده است این است که این موضوع ماهها قبل از انتخابات، مساله یک عده شود که فلانی می آید یا نمی آید. این به نظرم برای روابط خارجی بسیار بسیار مخرب است و به همین دلیل است که بارها گفته ام که در این میدان نیستم و کماکان همین نظر را دارم.