ظریف مانند همیشه با لحن شدید و غیر دیپلماتیک به وزیر خارجه فرانسه پاسخ داد:  شما به جنایتکاران جنگی سعودی‌ سلاح می‌فروشید

محمدجواد ظریف، در توییتی به زبان انگلیسی ، با لحنی تند از ژان ایو لودریان، همتای فرانسوی خود انتقاد کرده  و گفت:  چرا حکومت ایران را به تلاش برای ایجاد “ظرفیت تسلیحاتی هسته‌ای” متهم کرده است؟؟.

ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه، روز شنبه با اشاره به برخی فعالیت‌های تازه ایران گفته بود که حکومت تهران در مسیر تقویت توانمندی ظرفیت سلاح اتمی خود است و ضروری است که تهران و واشنگتن به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ موسوم به برجام برگردند.

او با لحنی بدور از ادبیات دیپلمات ها خطاب به ژان ایو لودریان نوشت: “همکار محترم: شما دوران کاری‌ خود در کابینه را با فروش تسلیحات به جنایتکاران جنگی سعودی آغاز کردی. از حرف‌های پوچ و مهمل درباره ایران دست بردار.”

این در حالی که حکومت ایران با دخالت های نظامی گسترده در کشورهای عراق یمن سوریه و لبنان به جنایات هولناک همچنان ادامه می دهد تنها در سوریه صدها هزار شهروند مسلمان بدست ارتش بشار اسد ولی با کمک فعال سپاه قدس به قتل رسیده اند

ظریف در توئیتی خطاب به همتای فرانسوی‌اش نوشت: «همکار عزیز: تو از همان ابتدا با فروش تسلیحات به جنایتکاران جنگی (عربستان) سعودی، کار خود را در کابینه آغاز کردی».

این در حالی که رژیم ایران با فرستادن پول برای حوثی های یمن جنگ ناجوانمردانه ای راه انداخته است که به گزارش سازمان ملل موجب مرگ دلخراش دهها هزار شهروند و گسترش فقر و بیماری در یمن گردیده است.

وزیر خارجه ایران در ادامه سخنان خود فرانسه را به ایجاد “بی ثباتی” در منطقه متهم کرده است: «به حمایت از تبهکارانی که منتقدان خود را مثله می‌کنند و تسلیحات شما را برای کشتار کودکان در یمن به کار می‌گیرند، پایان دهید».

او در حالی این سخنان را بیان می کند که فرمانده هان ارشد سپاه بارها اعتراف کرده اند که تسلیحات نظامی و کمک های مالی در اختیار حوثی های یمن گذاشته اند و حتی سفیر سپاهی خود را که از فرماندهان ارشد سپاه قدس به نیابت از ایران برای انجام عملیات تروریستی و کمک به حوثی ها به یمن فرستاده است .

در واقع این حکومت ایران است که  در جنگ داخلی از حوثی‌های یمن حمایت می‌کند و از سوی آمریکا و کشورهای عربی منطقه متهم است که به بی‌ثباتی در یمن و خاورمیانه دامن می‌زند.

فرانسه، آلمان و بریتانیا روز گذشته (یکشنبه) با انتشار بیانیه‌ای مشترک ضمن ابراز «نگرانی عمیق» نسبت به اقدامات هسته‌ای ایران تاکید کرده بودند چنانچه حکومت ایران  خواستار «حفظ» برجام است، باید تولید اورانیوم فلزی را فورا متوقف کند.

در بیانیه مشترک تروئیکای اروپایی آمده است که “تولید فلز اورانیوم دارای پیامدهای بالقوه سنگین نظامی “است و این در حالی است که ایران “هیچ‌گونه توجیه پذیرفتنی غیرنظامی” برای اقدام‌های اخیرش ندارد.

این در حالی که سازمان انرژی اتمی ایران با رد درخواست سه کشور اروپایی برای توقف فوری تولید اورانیوم فلزی، گفته است تولید این ماده طبق قانون مصوب مجلس است و “تولید بدون توقف”» ادامه خواهد یافت.

بر اساس برجام، ایران موظف است به مدت ۱۵ سال از هرگونه اقدام در راستای تولید اورانیوم فلزی یا تحقیق و توسعه در زمینه متالورژی اورانیوم خودداری کند.

دیپلمات‌های غربی می‌گویند اکنون ایران با عدول از تعهدات خود در چارچوب برجام، فاصله خود برای تولید مواد مورد نیاز برای ساخت بمب اتم را به کمتر از یکسال رسانده است.

این در حالی که حکومت ایران در سال‌های اخیر بارها هرگونه تلاش برای دستیابی به سلاح هسته‌ای را رد کرده است.