ظریف: ما هیچ کاره ایم و خامنه ای همه تصمیمات داخل و خارج از کشور را می گیرد 

ظریف وزیر امور خارجه رژیم، سیاست جمهوری اسلامی در رابطه با برجام را اتخاذ شده در “سطح نظام” اعلام نمود.

محمد جواد ظریف در گفتگو با روزنامه همشهری در پاسخ به سوالی درباره امکان بسته شدن مسیر بازگشت به برجام در صورت تاخیر دولت جدید آمریکا، فاش ساخت: سیاست حکومت اسلامی ایران  در رابطه با برجام خیلی ارتباطی با دولت‌ها ندارد و این سیاستی است که در سطح نظام و توسط علی خامنه ای که تصمیم گیرنده نهایی در باره ایران است ، اتخاذ می شود.و من تقاضایم از همه دوستان هر دو جناح این است که موضوع برجام را موضوع انتخاباتی نکنند.

او در ادامه افزود: موضوع برجام موضوع معیشت مردم و حفظ نظام است. البته حقوق ایران شناسایی شده؛ الان چیزی که مانده و در دوران ترامپ به هم خورد، بحث معیشت مردم است و الان این است که باید حل و جنگ اقتصادی باید متوقف شود و این موضوع دعوای داخلی نیست. دستاوردهای ما برای شناسایی حقوق ملت محقق شده؛ پروژه امنیتی‌سازی‌ ایران که اسرائیل و آمریکا دنبالش بودند به هم ریخته است و نتیجه آن را دیدیم.

ظریف در ادامه گفت: سیاست‌های ما در باره برجام  در هر دولتی که باشد، تغییر نخواهد کرد. اما اینکه چرا آمریکا تعلل می‌کند، به‌دلیل شرایط ویژه داخلی آمریکاست. نباید دست‌کم بگیریم که آمریکایی‌ها با یک بحران مشروعیت مواجه شده‌اند و با یک بحران همبستگی ملی مواجهند.

وی افزود: اما هرچه آمریکا بیشتر تعلل کنند، خودش  ضرر می‌کند و وجهه سیاست خارجی ایالات متحده ضربه می‌خورد البته من فکر نمی‌کنم این تصویری باشد که بایدن بخواهد از خودش نشان دهد.