ظریف: مذاکرات با چین درباره همکاری راهبردی ۲۵ ساله سودمند بود

محمد جواد ظریف،  وزیر خارجه حکومت ایران با انتشار پیامی توییتری درباره مذاکره اش با همتای  چینی خود نوشت که با «وانگ یی» ، مذاکرات سودمندی در باره برنامه جامع همکاری راهبردی دو کشور و قرارداد ۲۵ ساله پکن با تهران داشته است.

ظریف افزود: در این دیدار با سیاست یکجانبه گرایی آمریکا و تلاش هایش برای ایجاد جهان یک قطبی مخالفت شد و  در باره همکاری های منطقه ای، حفظ برجام و تولید مشترک واکسن به توافق رسیده ایم.

در همین رابطه،  شماری از فعالان سیاسی و مدنی همکاری ۲۵ ساله ایران و چین را خیانت به منافع ملی می‌دانند و برخی  نیز می‌گویند سندی برای توسعه است و باید با “شهامت” از آن دفاع کرد، اما پنهان از چشم مردم. اما سوال اینست که چرا مردم حق اطلاع از جزئیات این سند را ندارند؟

شاهزاده رضا پهلوی قرارداد ۲۵ ساله میان ایران و چین را «ننگین» توصیف کرد و نتیجه آن را «تاراج» منابع طبیعی کشور و «پذیرش ارتش بیگانه» در خاک کشور دانست.

اما اسحاق جهانگیری، معاون اول حسن روحانی، گفته بود: «باید با شهامت از توسعه روابط راهبردی کشورمان با پکن دفاع کنیم».

باید گفت که اشاره جهانگیری  به پیش‌نویس سندی است که حوزه‌های مختلفی را در بر می‌گیرد، از “برنامه‌ریزی اقتصادی، از جمله نفت و گاز، صنایع الکترونیک، حوزه‌های دانش بنیان و …”.

پس از انتشار خبر این قرارداد، تا کنون اطلاعات کاملی از سوی حکومت ایران به مردم ارائه نشده است و همین پنهان کاری ها از سوی رژیم موجب گمانه زنی های مختلفی در میان موافقان و مخالفان حکومت  اسلامی در داخل و خارج شده و حتی  مقام‌های رژیم را نیز به تناقض‌گویی انداخته است.

تا جایی که علی ربیعی، سخنگوی دولت گفته است:  «درباره سند همکاری ۲۵ ساله با چین هیچ چیز محرمانه و مخفیانه‌ای وجود ندارد و هر زمان که توافقی در این زمینه به دست آید، همان زمان هم اعلام می‌شود».

محسن بهاروند، معاونت حقوقی و بین‌الملل وزارت خارجه حکومت نیز  گفته چون این سند هنوز موضوع مذاکره است نمی‌توانیم آن را علنی کنیم. “شاید کشور مقابل (چین) هم بنا بر ملاحظات خود تمایل نداشته باشد، مورد مذاکره افشا شود و چه بسا این درز اطلاعات باعث سلب اعتماد طرفین از یکدیگر شود”.

روزنامه جمهوری اسلامی نیز  در انتقاد از پنهان نگاه داشتن محتوای این سند از افکار عمومی نوشت چین و ایران یک سال است که در حال تلاش برای  نهائی کردن سند ۲۵ ساله‌اند و پرسیده است: «چرا مردم از جزئیات این سند بی‌اطلاعند؟ بعضی افراد ادعا کرده‌اند از محتوای این سند خبردار شده‌اند. اگر چنین است، چرا عموم مردم نباید از آن مطلع شوند؟»