ظریف می گوید که حکومت ایران حاضر نیست با “تروریست ها” وارد مذاکره شود

ظریف می گوید که حکومت ایران حاضر نیست با “تروریست ها” وارد مذاکره شود

در پاسخ به تلاش های میانجیگری گسترده ای که هم اکنون از جانب چند کشور ادامه دارد و هدف آن، کشاندن ایران و ایالات متحده به دور میز مذاکره است، محمد جواد ظریف گفت که رژیم ایران با آنانی که وی “تروریست” نامید، وارد گفتگو نمی شود.

وزیر خارجه ایران این مطلب را در گفت و گو با شبکه تلویزیونی “التلفزیون العربی” بیان داشت و افزود: تا زمانی که جنگ اقتصادی آمریکا که در واقع “تروریسم اقتصادی” است علیه ایران تداوم داشته باشد شرایط عادی نخواهد شد.

به گزارش ایسنا، محمدجواد ظریف در پاسخ به این پرسش که باتوجه به سفر  وزیر خارجه آلمان و نخست وزیر ژاپن به تهران و همچنین دیدارهای وی با وزرای خارجه عمان، قطر و عراق، دیدگاه تهران به میانجیگری‌ها چیست؟ و آیا این میانجیگری‌ها منجر به رسیدن به میز مذاکرات با آمریکا می‌شود؟ گفت: «آن چیزی که ما به دنبال آن هستیم گسترش تحرکات دیپلماسی به منظور توضیح شرایط موجود است؛ ما در شرایط بسیار خطرناکی به سر می‌بریم، این شرایط برای منطقه بسیار خطرناک است اما نباید دلیل اصلی این شرایط را فراموش کنیم.»

وی در ادامه افزود: این شرایط به دلیل جنگ اقتصادی است که آمریکا علیه ایران آغاز کرد و این جنگ اقتصادی یک جنگ غیرقانونی و در تضاد با قوانین بین‌المللی است که با خروج غیرقانونی آمریکا از برجام آغاز شد؛ بنابراین در تمام گفت‌وگوهایمان بر دلیل این بحران تاکید کردیم؛ از بین رفتن سبب و دلیل، بحران را نیز از بین می‌برد.

رسانه‌های تندرو و منتقد دولت روحانی از جمله روزنامه های کیهان تهران، جوان، فرهیختگان، و خبرگزاری های تسنیم و فارس وابسته به سپاه پاسداران و سایر رسانه های وابسته به علی خامنه ای برای ابراز اشکار مخالفت خود با روحانی با گریزی  در گذشته ی سفرهای مقامات ژاپن به ایران مطالبی را در ارتباط با پدر شینزو آبه که وزیر امورخارجه ژاپن بود، منتشر کرد و نوشتند: پدر آبه در گذشته هم برای میانجی‌گری بین ایران و عراق به تهران آمده بود و به علت مستقل عمل نکردن دست خالی  به ژاپن برگشت و شکست خورد .

این رسانه‌ها هم چنین نوشته‌اند اختلافات ایران و آمریکا به قدری عمیق است که “نه تنها شینزو آبه، بلکه پدر و پدرجدش” هم قادر به حل این اختلافات نیستند.

مخالفین دولت روحانی که از علی خامنه ای پیروی می کنند تلاش دارند تا از طریق رسانه های تحت اختیار خود به طور آشکار مخالفت خود را در بین مردم گسترش دهند و بدین گونه شرایط را برای ادامه ی گفتگو دولت روحانی با آمریکا دشوار سازند. به نظر می رسد شرایط بر وفق مراد دولت روحانی نیستو تندروها پیروز این میدان هستند .

یک دیدگاه

Comments are closed.