ظریف می گوید که خود فلسطینی ها باید تصمیم بگیرند و تندروها همچنان از برگزاری همه پرسی سخن می گویند

علی خامنه ای و دیگر سرکردگان حکومت اسلامی ایران هنوز نسبت به طرح صلح پرزیدنت ترامپ که قرار است جزئیات آن شامگاه امروز اعلام شود، واکنش رسمی نشان نداده اند. ولی خامنه ای در گذشته  هرگونه گفتگو توافق بین اسرائیل و فلسطینیان را رد کرده و گفته بود که نواع کنونی، تنها با ادامه جنگ حل خواهد شد و فلسطینیان به حق خود خواهند رسید. رژیم ایران امیدوار است که با بروز جنگ، بتواند به طور مستقیم در نبرد شرکت کند و موجب نابودی اسرائیل شود و خود را رهبر جهان اسلامی معرفی کند. رژیم ایران همیشه کوشیده اند در کشورهایی مانند یمن، عراق، سوریه و لبنان، با دامن زدن به نزاع داخلی جای پایی برای خود ایجاد کند.

با این همه، محمد جواد ظریف وزیر خارجه حکومت اسلامی نسبت به طرح صلح پرزیدنت ترامپ واکنش نسبتا ملایمی نشان داد و بی آن که این طرح را نفی کند، در حساب کاربری توییتری خود نوشت که خود فلسطینیان هستند که باید نسبت به این طرح تصمیم بگیرند. این سخنان، در واقع نقض گفته های علی خامنه ای است که هرگونه مصالحه و صلح با اسرائیل را نفی می کند و خواهان نابودی این کشور است.

علی خامنه ای در گذشته پیشنهاد کرده که در مورد آینده این سرزمین یک همه پرسی انجام شود. خامنه ای که اجرای همه پرسی در داخل ایران را در مورد میزان مشروعیت رژیم باطل می داند، پیشنهاد می کند که شش میلیون نفر فلسطینی در سراسر دنیا رای دهند که آیا اسرائیل بماند یا نابود شود. نتیجه چنین نظرسنجی زا به آسانی می توان حدس زد. به گفته آگاهان، این پیشنهاد، در واقع پوششی بر ارزوی خامنه ای در مورد انهدام اسرائیل است.

ظاهرا ظریف پیشنهاد می کند که در همه پرسی، یهودیان و مسلمانان و مسیحیان شرکت کنند و خودشان تصمیم بگیرند، که این راه نیز عملی به نظر نمی رسد. در اسرائیل یک میلیون و چهارصد هزار نفر عرب زندگی می کنند که اکثر آنها مسلمان و اقلیتی از آن ها مسیحی هستند و بعید می نماید که به سود برپایی کشور فلسطینی به جای اسرائیل رای دهند.

رسانه خبری تسنیم، از قول فردی به نام محسن پاک آئین که کارشناس سیاسی معرفی گردید، طرح همه پرسی خامنه ای را “راه حلی عادلانه و کاملا دموکراتیک” توصیف کرد و نوشت همه فلسطینیانی که در سراسر دنیا پراکنده هستند و هویت فلسطینی را حفظ کرده اند، باید در این همه پرسی شرکت کنند.

شمار فلسطینیان در خارج از این سرزمین حدود سه میلیون نفر برآورد شده که هیچ یک از کشورهای عرب حاضر نشده است به آن ها مقام شهروندی اعطا کند.