ظریف نیز همانند روحانی می گوید شرط گفتگو با آمریکا بازگشت به برجام و لغو تحریم های اقتصادی است

ظریف گفت : برچیدن تحریم‌های آمریکا همچنین می‌تواند به نجات توافق هسته‌ای ایران کمک کند

وزیر خارجه حکومت ایران اعلام کرد رژیم آماده مذاکره است، ولی ایالات متحده، باید برای آغاز این گفتگوها با ایران، به گفته وی، “بلیت برگشت به برجام را بخرد”

محمدجواد ظریف،‌ که در کوالالامپور پایتخت مالزی سخن می گفت، افزود: دولت واشنگتن باید برای مذاکره با تهران به توافق هسته‌ای بازگردد و به گفته او “تروریسم اقتصادی علیه مردم ایران” را متوقف کند.

ظریف افزود:‌ «ایالات متحده درگیر جنگی اقتصادی علیه مردم ایران است و برای ما امکان‌پذیر نیست که با آمریکا وارد تعامل شویم مگر اینکه آن‌ها از تحمیل کردن جنگ بر ما و درگیری در تروریسم اقتصادی علیه مردم ایران دست بکشند».

ظریف گفت : برچیدن تحریم‌های آمریکا همچنین می‌تواند به نجات توافق هسته‌ای ایران کمک کند.

ظریف افزود: «در صورتی که نتیجه‌ای داشته باشد،‌ دیدار می‌کنیم . ایران نمی‌خواهد به صرف انجام دیدار،‌ دیدار کند.

حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران  چند روز پیش گفته بود: «اگر بدانم که به جلسه‌ای بروم و با کسی ملاقات کنم که در نتیجه کشور آباد شده و مشکلات مردم حل می‌شود، دریغ نمی‌کنم».

امانوئل مکرون، رییس‌جمهوری فرانسه، بعد از دیدار با محمد جواد ظریف ،در یک نشست خبری با پرزیدنت  ترامپ، در فرانسه از آماده شدن شرایط مذاکره بین ایران و آمریکا خبر داده و گفته بود: «امیدوار است طی هفته‌های آینده روحانی و ترامپ با هم دیدار کنند.»

رییس دفتر حسن روحانی نیز پیشترگفته بود که بزودی یک هیات دولتی  به هدف برنامه های اقتصادی به فرانسه اعزام خواهد شد.

سرنوشت نهایی حکومت ایران تنها به دستور علی خامنه ای،سپاه پاسداران  و حمایت جناح تندرو رقم می خورد و اوست که تائید می کند این مذاکره انجام بشود و یا نشود؟

ظریف گفت : «ما روند قانونی در زمینه کشتی بریتانیا را که اکنون در توقیف ماست، تسریع خواهیم کرد».

کشتی «استنا ایمپرو» با پرچم بریتانیا در روز ۲۸ تیرماه، دو هفته پس از توقیف نفتکش ایرانی «گریس ۱» در جبل‌الطارق، از سوی نیروهای سپاه پاسداران در تنگه هرمز توقیف شد.

ظریف افزود : در مورد نقض  تعهدات جمهوری اسلامی در چارچوب برجام ، بعد از خروج واشنگتن، تهران حق دارد تعهداتش را در قالب توافق نقض کند.

حکومت ایران در دو قدم نخست، سطح غنی‌سازی اورانیوم و همچنین میزان ذخیره اورانیوم غنی‌شده خود را افزایش داد. و اکنون نیز هشدار داده است که در صورت عمل نکردن اروپا با تعهداتش گام سوم را بر خواهد داشت.

در این میان، روزنامه  نیویورکر در گزارشی نوشت:  ظریف یک دعوتنامه غیرمنتظره برای دیدار با ترامپ در کاخ سفید دریافت کرده است.

محمد جواد ظریف در مصاحبه با آژانس خبری برناما در کوآلالامپور، گفت :  در نظر دارد برای شرکت در سطح عالی مجمع عمومی سازمان ملل در پایان ماه سپتامبر به نیویورک سفر کند.

ظریف افزود: “ایالات متحده موظف است که کشورهای عضو سازمان ملل را در فعالیتهای این سازمان در نیویورک شریک بداند. من قصد دارم از این فرصت استفاده کنم.”

ظریف گفت : با رفتن به سازمان ملل  “می خواهد مطمئن شود که ایالات متحده تعهدات خود را نسبت به سازمان ملل متحد رعایت یا نقض می کند.”

به گزارش  روزنامه آمریکایی  نیویورکر رند پال، سناتور آمریکایی در دیدار ۲۰ روز قبل خود با محمد جواد ظریف وزیر خارجه حکومت  ایران، از وی دعوت کرده است تا با دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در کاخ سفید دیدار کند.

در ادامه این گزارش نوشته است : در حالی که تنش ها بین واشنگتن و تهران به شدت بالا گرفته بود، ظریف یک دعوتنامه غیرمنتظره برای دیدار با ترامپ در کاخ سفید دریافت کرده است