ظریف وارد بیروت شد

وزیر خارجه حکومت ایران، امروز (ادینه) در بیروت به یک رشته دیدارهای سیاسی دست زد  که هنوز در باره جزینات اش خبری منتشرنشده است.

ظریف شب گذشته به طور ناگهانی وارد بیروت شد، هنوز از سوی رژیم ایران علت این سفر اعلام نشده است.

ولی کارشناسان می گویند که حکومت ایران بسیار نگران وقایعی است که در لبنان رخ داده و هراس دارد از اینکه نتیجه این رخدادها ممکن است ، ضربه سیاسی شدیدی به رژیم ایران وارد کند.

امانوئل مکرون ، رییس جمهوری فرانسه نیز در پیام تلفنی، نسبت به رخدادهای اخیر در لبنان   به حسن روحانی هشدار داد : حکومت ایران باید به هر گونه مداخله خارجی در لبنان پایان دهد

پس از  انفجاری که هفته گذشته در  بیروت رخ داد، ایالات متحده نیز  تعداد بیتشری از  سیاستمداران و تاجران برجسته لبنانی را که با حزب الله همکاری می کنند را  مورد تحریم قرار داده است.

انفجار بیروت منجر به کشته‌شدن دست‌کم ۲۰۰ نفر شد و هزاران نفر را مجروح کرد.

مقام‌های آمریکایی، ناآرامی‌های لبنان را فرصتی می‌بینند تا بتوانند بین حزب‌الله و متحدانش فاصله‌ای ایجاد کنند. این درحالی صورت می‌گیرد که لبنان برای بازسازی بیروت به میلیاردها دلار کمک بین‌المللی نیازمند است.

و اکنون حکومت اسلامی ایران با این احتمال روبروست که تمام سرمایه هایش در لبنان سوخت شود، و حزب الله ناچار به شکست شود و از بخش عمده ای از تسلیحات را که در دست نصرالله است  صرف نظر کند.

حسن  روحانی، رییس جمهوری حکومت ایران نیز در سخنان  روز چهارشنبه خود در هیات دولت  گفته بود که به دخالت های خارجی در امور لبنان پایان داده شود . ولی این خود رژیم ایران است که با فرستادن صدها میلیون دلار پول نقد و هزاران قطعه جنگی در این کشور مداخله می کند.

صبحی طفیلی که پیش از حسن نصرالله دبیر کل لبنان بود در اخرین سخنان خود گفت که حسن نصرالله خود را برتر از مقام سیاسی و نظامی در لبنان می داند او مستقیما از خامنه ای دستور می گیرد و بدینسان خامنه ای است که خود را مالک لبنان می داند.

یادآوری می شود : مردم لبنان سال گذشته نیز علیه فساد، بیکاری و همچنین درخواست خلع سلاح حزب‌الله اعتراض کردند و نتیجه این خیزش مردمی  استعفای سعد حریری نخست وزیر کشور بود، اما یک ماه بعد حسن دیاب که مورد حمایت حزب‌الله است و با همین گروه ائتلاف تشکیل داد، بعنوان نخست وزیر کشور برگزیده شد.

حزب الله لبنان که از بازوان اصلی تروریسم حکومت اسلامی ایران در منطقه است، علاوه بر آمریکا در فهرست گروه‌های تروریستی چند کشور دیگر از جمله کانادا و آلمان قرار دارد.

پس از انفجار بندر بیروت که بیش از ۱۷۰ کشته و هزاران زخمی  و مفقود الاثر برجای گذاشت، مردم لبنان علیه دولت لبنان و قطع نفوذ حکومت ایران و حزب الله لبنان در این کشور، دست به اعتراضات گسترده ای زدند و خواهان   تغییر دولت شدند . در نتیجه این خیزش مردمی حسن دیاب، نخست وزیر لبنان و شماری از وزراء استعفا دادند.