ظریف واقعیات  فایل صوتی درباره هواپیمای اوکراینی را تایید کرد اما اصلش را تکذیب 

محمدجواد ظریف،‌ در واکنش به انتشار فایل صوتی منتسب به او و اظهاراتش درباره احتمال شلیک “عمدی” سپاه پاسداران به هواپیمای اوکراینی،‌ ضمن تایید تلویحی محتوای فایل اصل آن را “جعلی” خواند.

وی با انتشار پیامی در توئیتر نوشته است: «پس از تراژدی پرواز پی‌اس-۷۵۲، من و بسیاری از افراد دیگر تاکید کرده بودیم باید درباره همه احتمال‌ها از جمله نفوذ خارجی یا مداخله الکترونیک بررسی صورت گیرد». این همان جملاتی است که در فایل صوتی جدیدا منتشر شده به او منتسب شده است.

اما با این حال، ظریف فایل صوتی منتشر شده را “جعلی” عنوان و افزود:  قضاوت نهایی بررسی ماجرا مبنی بر “خطای انسانی” بوده است.

شبکه سی‌بی‌سی کانادا نیز دو روز پیش گزارش داد دولت و نهادهای اطلاعاتی این کشور در حال بررسی یک فایل صوتی هستند که در آن شخصی که گفته می‌شود ظریف است از احتمال “«عمدی” بودن شلیک سپاه پاسداران به هواپیمای اوکراینی سخن گفته است.

بر اساس این گزارش، در فایل مورد نظر ظریف همچنین شلیک عمدی دو یا سه نفر فرد “نفوذی” در سپاه پاسداران به هواپیما را هم “نامحتمل” نمی‌داند.

سی‌بی‌سی که این فایل صوتی را به دلیل خطر احتمالی جدی برای برخی افراد منتشر نکرده، نوشته ظریف همچنین اشاره کرده مقام‌های دولتی و نظامی حکومت ایران هرگز حقیقت انهدام هواپیما را افشا نخواهند کرد.

این گزارش و فایل ابتدا توسط خطیب زاده ، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران با تکذیب مواجه شد. وی پیشتر این گزارش و ادعاهای مطرح‌شده درباره آن را “ناصحیح و بی‌اعتبار” خواند.

اما در عین حال وی  تایید کرد ظریف در تماس‌های خود با مقامات کشورهای ذینفع از جمله وزیر خارجه کانادا از احتمال “مداخلات الکترونیکی خارجی و یا حضور عناصر نفوذی” در شلیک به این هواپیما سخن گفته است.

خطیب‌زاده اعلام کرد که مراجع امنیتی نیز همه این احتمالات را بررسی کرده و در نهایت این حادثه را «اشتباه انسانی» تشخیص داده‌اند.

ظریف پیشتر گفته بود :  «من نیز مانند برخی مسئولین تنها از طریق رسانه‌ها خبرها را می‌شنیدم و پیگیر جریان بودم به غیر از این اخبار رسمی هیچ گونه اطلاعات دیگری به من اعلام نمی‌شد ولی زمانی که حقیقت ماجرا را متوجه شدم، من به نوبه‌ی خودم خواستم تا آنچه واقعیت دارد را صادقانه به اطلاع مردم برسانیم.

آندری شوچنکو،‌ سفیر اوکراین در کانادا،‌ به سی‌بی‌سی گفته که این کشور برای نخستین‌بار از وجود این فایل صوتی مطلع شده است.

پیش از این اما با تشدید اختلاف‌نظرها میان تهران و کشورهای ذینفع در پرونده هواپیمای اوکراینی،‌ فرانسوا فیلیپ شامپاین، وزیر خارجه کانادا، گفته بود روایت مسئولان جمهوری اسلامی مبنی بر علت شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی به دلیل خطای انسانی را باور ناپذیر می‌داند.

پیشتر نیز همین رسانه کانادایی گزارش داده بود یک فایل صوتی حاکی از آن است که بالاترین مقامات ایران به هواپیماهای غیرنظامی در شب حمله به پایگاه هوایی عین‌الاسد اجازه پرواز دادند، چرا که بستن حریم هوایی می‌توانست نقشه حکومت را برای حمله به پایگاه‌های نظامی آمریکا در عراق برملا کند.

در همین زمینه پاسدار امیرعلی حاجی‌زاده،‌ فرمانده هوافضای سپاه پاسداران، قبلا گفته بود که چند بار برای بسته شدن آسمان روی پروازهای عادی درخواست داده شد، اما به دلیل ملاحظاتی که او درباره آن‌ها توضیحی نداد، این مساله صورت نگرفت.

خانواده برخی کشته‌شدگان این پرواز اخیرا در دادسرای نظامی تهران حضور یافتند و علاوه بر “جنایتکار” خواندن امیر علی حاجی‌زاده و محمدجواد ظریف، خواهان برکناری و محاکمه “همه عاملان” شلیک به پرواز ۷۵۲ شدند.