ظریف پس از تقویت احتمال پیروزی بایدن: «آمریکا به تعهدات برجامی باز گردد، ایران نیز باز می گردد»

محمد جواد ظریف، بی آن که به احتمال پیروزی قطعی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده اشاره کند، در آخرین بیانات خود، با لحن ملایم تری باره سخن گفت. ولی در مورد امکان بازگشت به مذاکرات اتمی و موشکی با آمریکا هیچگونه اشاره ای نکرد.

وزیر خارجه حکومت ایران گفت که اگر دولت آینده ایالات متحده به همه تعهدات خود در چارچوب برجام باز گردد، و به آن عمل کند، حکومت ایران نیز از ادامه نقض تعهدات خود دست برخواهد داشت و به چارچوب گذشته باز خواهد گشت.

خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه نیز در واکنش خود، همان سیاست اعلام شده رژیم را بازگو کرد که به موجب آن، قضاوت درباره رئیس جمهوری آینده آمریکا، تنها از روی سیاست ها و اقدامات او در برابر ایران خواهد بود.

جو بایدن در کارزار انتخاباتی گفته بود که به برجام باز خواهد گشت، که مفهوم آن لغو تحریم هایی است که پرزیدنت ترامپ با اعلام خروج از برجام، دوباره علیه رژیم ایران برقرار ساخت.

جناح تندرو در ایران پیش شرط های بیشتری قائل شده و از جمله خواستار پرداخت میلیاردها دلار خسارت از جانب ایالات متحده، بابت تحریم های اِعمال شده در دوران پرزیدنت ترامپ است.

ظریف در پیام خود گفت که بایدن پس از آن که مراحل آغاز ریاست جمهوری را پشت سر گذاشت، می تواند با صدور دو حکم حکومتی، همه تحریم ها را باطل سازد. ولی آشنایان به سیاست های ایالات متحده می گویند که باطل کردن همه تحریم ها یک امر ناشدنی است و رئیس جمهوری قادر به انجام آن نخواهد بود.

این امر همچنین به آینده انتخابات مجلس سنای کنگره آمریکا بستگی دارد که در اواسط ماه ژانویه یعنی دو ماه دیگر روشن خواهد شد.

در انتخابات دور دوم که قرار است در آن هنگام برگزار شود، دو نامزد جمهوریخواه با دو تن از دموکرات ها رقابت دارند و اگر نامزدهای دموکرات پیروز شوند، جمهوریخواهان اکثریت خود را در سنا از دست خواهند داد.

ظریف در گفتگو با روزنامه “ایران” در رابطه با ایالات متحده گفت: اگر آمریکا به همه تعهدات خود در چارچوب برجام عمل کند، ایران نیز به اجرای تعهدات خود بر اساس آن توافق باز خواهد گشت.

این سخنان یک روز پیش از آن بیان شد که آژانس بین المللی انرژی اتم اعلام کرد که رژیم ایران با تزریق گاز به سانتریفیوژهای نسل جدید، تعهدات خود در چارچوب برجام را به صورت وخیمی نقض کرده است.