ظریف پیش از ترک نیویورک اعلام کرد که با چند عضو کنگره آمریکا تلفنی گفتگو داشت

ظریف فاش ساخت :  «من در سفرهای مختلف با گروه‌های مختلف آمریکایی دیدار و رایزنی دارم و حتی با چند نفر تلفنی صحبت کردم

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه حکومت  ایران، در پایان سفر ۹ روزه خود برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل لحظاتی  پیش از ترک نیویورک، گفت : با اینکه شرط ما برای دیدار سران ۱+۵ با آقای روحانی، لغو تحریم‌هابود .اما توانستم در این مدت با چند تن از اعضای کنگره آمریکا به صورت تلفنی صحبت کنم .

محمد جواد ظریف افزود : « ما شرطمان این بود که نه تنها برای دیدار بین آقای  روحانی و پرزیدنت ترامپ بلکه برای دیدار با سران ۱+۵ نیز باید با رفع تحریم‌ها این ملاقات  انجام شود. آقای ترامپ هم که بیشتر مایل بود دیدار انجام شود و می‌گفتند این امکان هم هست که بعد از دیدار تحریم‌ها رفع شود»

ظریف فاش ساخت :  «من در سفرهای مختلف با گروه‌های مختلف آمریکایی دیدار و رایزنی دارم و حتی با چند نفر تلفنی صحبت کردم. آن‌ها به من تلفن زدند و چون حضور من در نیویورک کوتاه بود، این امکان نبود که وقتش را هماهنگ کنیم که آن‌ها برای دیدار حضوری به نیویورک بیایند».

ظریف  گفت که «آنها درخواست کردند که ما را ببینند .ما خواسته‌ای از اعضای کنگره آمریکا نداریم. در امور داخلی آمریکا هم دخالتی نمی‌کنیم . تلاش ما هم اینست که در ین دیدارها برای ارایه یک تصویر واقعی از ایران استفاده می‌کنیم نه برای درخواست»

ظریف افزود: «اروپایی‌ها نتوانستند به تعهدات خود در برجام و همچنین به تعهداتی که بعد از خروج آمریکا از برجام ارائه کردند، عمل کنند، آنها  فکر می‌کنند راه حل مشکلات‌شان این است که ما با ترامپ مذاکره کنیم».

ظریف یک بار دیگر در حمایت از مردم ایران  ادعا کرد : ما آمادگی نداریم اقتصاد مردم و آینده مردم‌مان را در گرو یک دیدار نمایشی با رییس جمهوری قرار بدهیم که تاکنون به تعهدات خود پایبند نبوده است و از تعهدات خود خارج شده است»

ظریف در واکنش به  سخنان عمران خان، نخست وزیر پاکستان و این‌که آیا پاکستان از سوی  عربستان سعودی پیامی را به مقام‌های جمهوری اسلامی منتقل کرده است، گفت: «ما همه پیام‌هایمان علنی است و آن این است که ما به همه همسایگان‌مان گفته‌ایم و باز هم می‌گوییم که امنیت را نمی‌توانند از طریق خرید سلاح‌های آمریکایی، باز کردن پای آمریکایی‌ها به منطقه و درگیری در جنگ‌های بی‌پایان با همسایگان به دست آورند.»

ظریف تاکید کرد : با اجرای طرح پیشنهادی رییس جمهوری به سازمان ملل مبنی بر  ثبات وصلح و امنیت در خلیج فارس ، بهترین راه حل برای عربستان است تا با پایان بخشیدن به جنگ یمن تشنج در منطقه را پایان دهد.