ظریف کشورهای منطقه را فرا خواند به آن چه که “ائتلاف امید و طرح صلح هرمزگان” نامیده شده، بپیوندند

محمد جواد ظریف افزود: آقای روحانی در سخنانش ابتکار صلح هرمز (امید) را مطرح و از همه کشورهای منطقه دعوت کرد تا در این ابتکار حضور یابند

با آن که کشورهای اروپایی  اعلام کرده اند که حکومت ایران مقصر اصلی در حمله به پالایشگاه های عربستان  است و موجب به هم خوردن امنیت حوزه خلیج فارس می شود، محمد جواد ظریف از کشورهای منطقه خواست به ابتکار صلح هرمزبرای ثبات امنیت و صلح در خلیج فارس  بپیوندند

محمد جواد ظریف وزیر خارجه حکومت  ایران در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد با تشریح ابتکار صلح هرمز (امید) بر ضرورت همکاری منطقه ای برای صلح و ثبات خلیج فارس تاکید کرده و گفت :  کشورهای منطقه به این ابتکار بپیوندند.

محمد جواد ظریف افزود: آقای روحانی در سخنانش ابتکار صلح هرمز (امید) را مطرح و از همه کشورهای منطقه دعوت کرد تا در این ابتکار حضور یابند.

محمد جواد ظریف فاش ساخت که دولت مسکو نیز طرحی برای امنیت خلیج فارس  داده بود که هدف از این طرح بیرون راندن ناوگان امریکا و خنثی کردن طرح ان کشور برای ایجاد ائتلاف بین المللی در این زمینه است .

وی افزود: باید توضیح دهم که ابتکار امید بر اساس این واقعیت است که تمام کشورهای منطقه وظیفه دارند صلح ، ثبات و شکوفایی در این منطقه را تضمین کنند. آنها به همراه جامعه جهانی، منافع مشترکی در حفظ آزادی ناوبری و انتقال انرژی دارند.

ظریف درباره اهداف ابتکار صلح هرمز گفت: ارتقای همبستگی ، تفاهم متقابل و روابط صلح آمیز و دوستانه و همکاری بین کشورهای منطقه برای حصول اطمینان از تمامیت ارضی و استقلال سیاسی  و همین طور همکاری در ریشه کن کردن تروریسم ، افراط گرایی و تنش های فرقه ای ، و حصول اطمینان از امنیت انرژی، آزادی کشتیرانی و جریان آزاد نفت از جمله اهداف این ابتکار است.

ظریف در حالی این سخنان را ارایه می کند که حکومت ایران در حال حاضر  از گروه های تروریستی حزب الله لبنان و حماس و حوثی ها در یمن و حشدالشعبی در عراق و زینبیون  در سوریه حمایت می کند و در ایجاد تنش در خلیج فارس ، پیشتاز در دزدی نفتکش ها و حمله به پالایشگاه های نفت در منطقه بوده است .

یک دیدگاه

Comments are closed.