ظریف که برای فروش نفت ایران به ممالک آسیای شرقی می کوشد، احتمال با دست خالی توکیو را ترک گفت

وزیر خارجه حکومت ایران در تلاش برای دور زدن تحریم ها و فروش نفت به کشورهای آسیایی، رهسپار آن منطقه شد و در دیدار با مقامات چین و ژاپن از آن ها خواست همچنان از ایران نفت بخرند. محمد جواد ظریف پیش از ظهر امرو با همین هدف، وارد مالزی شد.

وزیر خارجه  ژاپن، در دیدار با ظریف هیچ وعده ای برای خرید نفت نداد، ولی گفت که کشورش برای کمک به کاهش تنش در خاورمیانه همچنان آماده است. نخست وزیر ژاپن شینزو آبه، دو ماه پیش به همین هدف، دیداری از تهران داشت.

تارو کونو، وزیر خارجه ژاپن،  در دیدار با محمدجواد ظریف از جمله گفت که کشورش در راستای کاهش تنش در منطقه خاورمیانه همچنان به تلاش ادامه خواهد داد.

وی افزود:  «ما از تنش جاری در خاورمیانه نگرانیم و امیدواریم تلاش‌های دیپلماتیکی در راستای کاهش تنش انجام دهیم».

وزیر خارجه ژاپن  خطاب به ظریف گفت: «ما امروز می‌خواهیم گفتگوی مستقیم و بی‌پرده‌ای با شما داشته باشیم.»

ظریف در این دیدارگفت:  هر دو کشور در تامین امنیت بازار انرژی و ثبات در منطقه خلیج فارس دارای منافع‌اند.

ژاپن که یکی از متحدان ایالات متحده است از گذشته روابط دوستانه‌ای نیز با ایران داشت و یکی از خریداران عمده نفت آن کشور بود. ولی از هنگام لغو معافیت ها از جانب ایالات متحده، این خرید را متوقف ساخته و اکنون رژیم ایران با فرستادن ظریف به توکیو، کوشیده است ژاپن را به ادامه خرید نفت از ایران بکشاند. ولی احتمال زیاد می رود که در این تلاش شکست خورده باشد.

شینزو آبه ، نخست‌وزیر ژاپن، پیشتر  با هدف میانجی‌گری بین ایران و ایالات متحده  به تهران سفر کرد که با پاسخ منفی علی خامنه ای  مواجه شد.

ظریف  پیش از سفر به ژاپن به چین رفته بود  و با “وانگ یی” وزیر خارجه آن کشور دیدار و در باره   روابط دوجانبه و مهمترین مسائل منطقه ای و بین المللی گفت وگو کرد.