ظریف: «ادعای ایالات متحده در بازگرداندن تحریم‌های شورای امنیت علیه حکومت ایران باطل است»

در واکنش به کار افتادن مکانیسم ماشه، محمد جواد ظریف وزیر خارجه  حکومت ایران گفت: ادعای ایالات متحده در بازگرداندن تحریم‌های شورای امنیت علیه حکومت ایران باطل است.

ظریف در ادامه مدعی شد: آمریکا روزهای تلخی را سپری می‌کند. ایالات متحده جز این ادعاهای واهی هیچ حرف دیگری نمی‌تواند بزند.

پیشتر حسن روحانی، نیز در این باره گفته بود:   روز شنبه و یکشنبه پیروزی ایرانیان است و هیچ اتفاقی نخواهد افتاد

همچنین سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت خارجه هم گفت: تصور می‌کنم تلخ‌ترین روزها و ساعات برای آمریکا رقم می‌خورد.

ظریف در ادامه  افزود: هر اقدامی که ناقض منافع حکومت ایران و قوانین بین‌المللی باشد، با جدیت پاسخ داده می‌شود، که دست از راهزنی دریایی و هوایی بردارند.

او گفت:  اولین بار که حکومت ایران مکانیسم حل اختلاف داخل برجام را راه انداخت در زمان اوباما بود. در آبان و آذر ۹۵ که در آن زمان کنگره آمریکا قانون تحریم های ایران را تمدید کرد که اوباما امضا نکرد اما وتو هم نکرد چون فکر می کرد که اگر وتو کند کنگره با دو سوم رای وتو را نقض خواهد کرد؛ از معدود قوانینی است که بدون امضای رییس جمهوری ایالات متحده  به سمت اجرایی شدن رفت ولی ما بر اساس بند ۳۶ روند حل و فصل اختلافات را شروع کردیم.

مجید تخت روانچی٬ سفیر حکومت  ایران در سازمان ملل متحد نیز در این باره  گفته است، این اقدام «بی اعتبار» است.

مجید تخت روانچی در توئیتی نوشته است: «آمریکایی‌ها در ادعایی خود خوانده، اعلام کردند این تحریم‌ها از ساعت ۲۰ امشب اجرایی شده است، در حالی که اعضای شورای امنیت و همچنین دبیرکل سازمان ملل متحد، با این ادعا مخالفت کرده اند.»

این نخستین واکنش رژیم ایران به اقدام آمریکا برای بازگشت تحریم‌های سازمان ملل علیه این کشور است.