ظریف گفتگوهای خود با مقامات روسیه را برای گسترش همکاری و دور زدن تحریم ها “پربار” خواند

 

محمد جواد ظریف وزیر خارجه حکومت ایران سفری را که در روزهای اخیر به مسکو داشت  “پر بار” خواند و در این رابطه گفت :  «در حال حاضر روابط ایران و روسیه در بهترین وضعیت در طول دهه‌های گذشته است و دو کشور تلاش دارند که تعاملات خود در حوزه‌های مختلف را گسترش دهند».

به گزارش سامانه خبری اسپوتنیک، محمد جواد ظریف، به هدف تقویت روابط مشترک بین دو کشور و حمایت روسیه از حکومت ایران در دیدار با سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه گفت: روسیه با ایران بر سرثبات  امنیت در خلیج فارس نقاط مشترک فراوانی دارد و به شدت با تحریکات آمریکا در این منطقه مخالف است.

ظریف افزود: «ایران نقش روسیه و چین را با نقش سایر اعضای برجام یکسان نمی‌بیند و چین از شرکای نزدیک ایران از قبل از برجام بود و در دوران تحریم با ایران همکاری داشت. اکنون نیز روابط تجاری خود با تهران را علی‌رغم فشارهای غیرقانونی آمریکا ادامه می‌دهد».

به گزارش خبرگزاری شینهوا سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه نیز در این دیدار گفت: «ما بر پای‌بندی خود به حفظ برجام تاکید می‌کنیم، قراردادی که با نظارت شورای امنیت سازمان ملل تصویب شده است».

وی افزود:  روسیه معتقد است وضعیت کنونی برجام به خاطر” اقدامات مخرب واشنگتن” پیش آمده است، که نه تنها از معاهده خارج شده است، “بلکه مانع کشورهای دیگربرای تحقق آن هم می‌شود”.

ظریف در ادامه گفت: “ما علاقمند هستیم که همه کشورهای ساحلی خلیج فارس و همه شرکای بین المللی آنها در مورد یک روش قابل قبول برای تأمین امنیت در این منطقه مهم جهان، به توافق برسند.”

وی افزود : بزودی  تمرین های مشترک نظامی ایران با روسیه  به منظور تقویت  و حمایت از منابع کشتیرانی در ابهای خلیج فارس در اقیانوس هند برگزار خواهد شد و احتمال دارد که از سایر کشورها نیز برای حضور در این تمرینات دعوت شود.