ظریف گفت: «از سرگیری مذاکرات به شرط لغو تحریم». ترامپ گفت: «متشکریم، نمی خواهیم!»

رئیس جمهوری ایالات متحده، پیشنهادی را رد کرد که از جانب محمد جواد ظریف وزیر خارجه حکومت ایران مطرح گردیده و در آن گفته شده بود که اگر آمریکا همه تحریم ها را برچیند و به برجام بازگردد، احتمال ازسرگیری مذاکرات منتفی نیست و ایران ممکن است به دور میز مذاکرات باز گردد. پرزیدنت ترامپ در واکنش به این پیشنهاد، در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: «خیلی متشکریم، ولی خیر!».

ظریف در حالی این احتمال را مطرح ساخت که علی خامنه ای در مقام رهبر حکومت اسلامی، هرگونه گفتگو با آمریکا بر سر معاهده اتمی و یا برنامه های موشکی رژیم ممنوع ساخته است.

پرزیدنت ترامپ در پیام توییتری خود که به زبان فارسی نیز انتشار یافت، نوشت: «وزیر امور خارجه ایران می گوید که ایران خواستار مذاکره با ایالات متحده است. اما میخواهد که تحریم ها برداشته شود و من در پاسخ می گویم: متشکریم، خیر!

پیرامون احتمال بازگشت رژیم ایران به پای میز مذاکرات اتمی، و میزان سود یا زیان آن، دو جناح سیاسی در حکومت ایران وجود دارد. جناح خامنه ای و سپاه پاسداران می گوید که هرگونه مذاکره مردود است و رژیم را به گذشت های بیشتر می کشاند. ولی جناح  روحانی که احساس می کند رژیم کاملا ورشکسته شده و در آستانه فروپاشی قرار دارد، خواهان گفتگو با ایالات متحده است، ولی در عین حال، برای آن که از دستور خامنه ای سرپیچی نکرده باشد، می گوید که مذاکرات باید در چارچوب کشورهای ۵ +۱ صورت گیرد که در واقع مذاکره مستقیم با آمریکا محسوب نمی شود.

آشنایان امور می گویند که دولت حسن روحانی احساس می کند که اگر در آینده نزدیک تحریم های برداشته نشوند و پولی به صندوق حکومت وارد نگردد، دولت باید رسما اعلام ورشکستگی کند.

مشکلات مالی رژیم به مرحله ای رسیده که می کوشد از طریق مالیات بستن به سفرهای خارجی و مشمول مالیات قرار دادن برخی رشته ای بازرگانی، پولی برای خود فراهم سازد. ولی مبالغی که عاید دولت شود، به شدت ناچیز است.

جناح علی خامنه ای می گوید که حکومت باید در هزینه ها به حدی صرفه جویی کند که همین درآمد اندک بتواند تامین کننده مخارج ضروری باشد. ولی جناح روحانی، این شیوه را کارآمد نمی داند.

پرزیدنت ترامپ تاکید کرده که هدف از بازگرداندن تحریم ها و خروج از برجام آن است که رژیم ایران از ادامه فتنه گری ها در منطقه دست بردارد و منابع مالی آن به شیوه ای بخشکد که پولی برای اعطا به سازمان های ترور نداشته باشد، و در داخل ایران نیز از ادامه برنامه های موشکی دست بردارد.