عادل الجبیر وزیر امور خارجی عربستان می گوید: تعرضات رژیم ایران غیرقابل قبول است

 عادل الجبیر، وزیر مشاور دولت عربستان سعودی در امور خارجه

وزیر مشاور دولت سعودی در امور خارجه در واکنش به توقیف نفتکش بریتانیایی توسط ایران، خواستار جلوگیری از چنین رفتارهایی شد.

عادل الجبیر، وزیر مشاور دولت عربستان سعودی در امور خارجه در واکنش به توقیف نفتکش انگلیسی از سوی حکومت ایران، در در توییتر خود نوشت: هرگونه حمله علیه آزادی دریانوردی نقض قوانین بین‌المللی است.حکومت  ایران باید درک کند که اقدام‌هایش در رهگیری کشتی‌ها، از جمله آخرین مورد در زمینه کشتی‌های انگلیسی کاملاً غیرقابل پذیرش است.

وی همچنین افزوده که  جامعه جهانی باید اقدام‌هایی را برای جلوگیری از چنین رفتاری انجام دهد.

این نخستین واکنش یک مقام رسمی عربستان سعودی به توقیف نفتکش انگلیسی در خلیج فارس است.

نیروی دریایی سپاه پاسداران ۳ روز پیش  با انتشار بیانیه‌ای از توقیف یک نفتکش انگلیسی به دلیل نقض قوانین و مقررات دریایی خبر داد ه و گفته بود  یک فروند نفتکش انگلیسی با نام stena impero هنگام عبور از تنگه هرمز به علت رعایت نکردن قوانین و مقررات بین المللی دریایی بنا به درخواست سازمان بنادر و دریانوردی استان هرمزگان، توسط یگان شناوری منطقه یکم نیروی دریایی سپاه توقیف شده است.که نفت‌کش مذکور برای سیر مراحل قانونی و بررسی‌های لازم تحویل سازمان بنادر و دریانوردی حکومت  ایران شده است.

برخی آگاهان خبری می گویند توقیف این نفتکش بریتانیایی که موجب بالا رفتن تنش بین بریتانیا و حکومت ایران شده نوعی عمل مقابله به مثل رژیم  ایران در توقیف ابرنفتکش «گریس-۱» توسط نیروی دریایی بریتانیا در دریای جبل الطارق است .

مقامات حکومت ایران بارها در پاسخ به  توقیف،ابر نفتکش گریس وان تهدید کرده اند که  دست به اقدام متقابل خواهند زد.

توبیاس ال‌وود، معاون وزیر دفاع بریتانیا در ارتباط با توقیف نفتکش بریتانیایی توسط ایران گفته است  که کشورش در حال بررسی گزینه‌های متعدد درباره تهران است که تحریم نیز شامل آن می‌شود.