عادل الجبیر گفت: ایران هیچ نقشی در جهان عرب ندارد جز اینکه از آن خارج شود

آقای جبیر  گفته است به خاطر بازگشت تحریم ها ایرانی‌ها با فشار فزاینده اقتصادی روبرو هستند

عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان در جریان نشست در نیویورک به شدت از سیاست‌های جمهوری اسلامی انتقاد کرد و گفت ایران هیچ نقشی در جهان عرب ندارد جز اینکه از آن خارج شود.

بخش مهمی از نشست عادل الجبیر در جلسه اندیشکده شورای روابط خارجی در نیویورک در روز چهارم مهر به ایران اختصاص داشت.

آقای جبیر  گفته است به خاطر بازگشت تحریم ها ایرانی‌ها با فشار فزاینده اقتصادی روبرو هستند.

وی  با اشاره به آنچه منزوی  شدن ایران در منطقه خاورمیانه در میان کشورهای اسلامی و در سطح جهان توصیف کرده است افزود ما در برابر ایران موفق خواهیم شد. وضعیت ایران پایدار نیست.

وزیر خارجه عربستان در بخش  دیگری از اظهارات خود در مورد ایران گفت جمهوری اسلامی طی ۳۵ سال گذشته بدون وقفه در حال انجام همه کارهای بد بوده است.

وی سپس با اشاره به توافق اتمی صورت گرفته در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما بین ایران و شش قدرت جهانی اظهار داشت فعالیت و اقدامات ایران به خصوص پس از امضای برجام افزایش یافته است.

وی  مدعی شده حکومت ایران به میلیاردها دلار پول دسترسی پیدا کرد و جایی ندیدیم که  یک خیابان یا یک بیمارستان از جانب ایران ساخته شده باشد اما موشک ها برای حوثی ها فرستاده شدند و مواد منفجره به بحرین رفته است و پول زیادی صرف جنگ در سوریه شده است.

وزیر خارجه عربستان در بخش دیگری از جلسه پرسش و پاسخ در شورای روابط خارجی تلویحا گفته است با روسیه در مورد جمهوری اسلامی گفتگو صورت نگرفته است.

وی  می گوید با کسی که با جمهوری اسلامی صحبت کند گفتگویی نمی‌کنیم رویکرد ما این است جمهوری اسلامی هیچ  نقشی در جهان عرب ندارد جز اینکه از آن خارج شود.

جمهوری اسلامی نیز پس از حملات مرگبار اهواز انگشت اتهام را به سوی عربستان و امارات گرفت و علی خامنه‌ای رهبر نظام گفت دست عوامل اهواز در جیب عربستان سعودی و امارات متحده عربی است.