عادی سازی روابط : دو بانک بزرگ اسرائیل در ابوظبی شعبه می زنند و پروازهای مسافری آغاز می گردد

پنج روز پیش از برگزاری مراسم دوستی اسرائیل و امارات عربی متحده در کاخ سفید در واشنگتن، رویترز گزارش داد که دو هیات بانکی از اسرائیل وارد ابوظبی شده اند تا همکاری های گسترده پولی و بانکی بین دو کشور را پایه گذاری کنند. همزمان، دو شرکت عمده هواپیمایی امارت به نام های “اتحاد” و “الامارات” اعلام کردند که به تدارکات لازم دست زده اند تا هرچه زودتر پروازهای مسافری از ابوظبی به تل آویو را پایه ریزی کنند.

آگاهان گفتند که این اقدام، نخستین نشانه های آغاز همکاری های بازرگانی و اقتصادی بین اسرائیل و امیر نشین های عرب است که در آینده گسترش خواهد یافت.

امارات یکی از مراکز عمده بازرگانی و فعالیت های پولی و بانکی در جهان عرب، و بین کشورهای عربی با ممالک دیگر جهان می باشد.

روسای دو بانک بزرگ اسرائیل به گزارشگر رویترز در ابوظبی گفتند که از هفته آینده، پس از امضای پیمان دوستی بین دو کشور، فعالیت های پولی و بانکی به طور رسمی و علنی آغاز خواهد شد.

با آغاز کار شعبات دو بانک بزرگ اسرائیل در ابوظبی، داد و ستد بازرگانی و همکاری های اقتصادی شتاب بیشتری خواهد گرفت.

در اسرائیل ارزیابی شده بود که در سال اول، ممکن است میزان داد و ستد بازرگانی با امارات، به چهار میلیارد دلار برسد.

منابع خبری اسرائیل گفتند که روز سه شنبه آینده (پنج روز دیگر) یک هیات بلند پایه اماراتی، با پرواز مستقیمی که از حریم هوایی عربستان خواهد گذاشت وارد اسرائیل می شود. هویت افرادی که در این سفر شرکت دارند افشا نشده است.

انتظار می رود که پروازهای منظم مسافری بین اسرائیل و امارات از سه تا چهار هفته دیگر آغاز شود. دو شرکت هواپیمایی اسرائیلی آمادگی خود را برای انجام این پروازها به امارات اعلام داشته اند.

روزنامه های اسرائیل نوشتند که گردشگران این کشور نیز با بی صبری در انتظار آغاز پروازها هستند. گزارشگران اسرائیلی که در هفته های اخیر به امارات رفته بودند گزارش دادند که در آن سرزمین دیدنی های بسیار وجود دارد، مردم آن رفتار دوستانه ای با اسرائیلیان دارند و بهای کالا بسیار ارزانتر از اسرائیل است. اسرائیلیان به خرید کالا در کشورهای دیگر علاقه بسیار دارند.