عامل حمله به سلمان رشدی: آیت‌الله خمینی را تحسین می‌کنم،مرد بزرگی بود

هادی مطر روز شنبه در دادگاه حاضر شد و در زمینه تلاش برای قتل سلمان رشدی خود را بیگناه دانست.

او که متهم است به سلمان رشدی، نویسنده کتاب «آیات شیطانی»، حمله کرده است می‌گوید که برای آیت‌الله روح‌الله خمینی احترام قائل است.

هادی مطر که این اظهارات را در مصاحبه با شماره روز چهارشنبه روزنامه «نیویورک‌پست» بیان کرد، نگفته که آیا برای حمله به سلمان رشدی از فتوای بنیانگذار جمهوری اسلامی الهام گرفته است یا نه.

او به این روزنامه گفته که «تنها فرازهایی» از کتاب آیات شیطانی را خوانده است و توئیت زمستان گذشته این نویسنده که گفته بود به موسسه چاتاکوا می‌رود، این ایده را به او داد که به آنجا برود.

سلمان رشدی ۷۵ ساله قرار بود روز جمعه ۲۱ مرداد در مورد «آزادی در هنر» در این موسسه سخنرانی کند که هادی مطر ۲۴ ساله به محل سخنرانی هجوم برد و این نویسنده هندی‌تبار را با ضربات چاقو از ناحیه گردن و شکم مورد حمله قرار داد.

آقای رشدی، به گفته نزدیکانش، در مسیر بهبودی قرار دارد.

سلمان رشدی از سال ۱۹۸۸ که آیت‌الله خمینی فتوای قتل او را به‌دلیل نوشتن کتاب «آیات شیطانی» صادر کرد همواره در خفا زندگی کرده است.

هادی مطر در مصاحبه ویدئویی با نیویورک‌پست که از محل بازداشت او در زندان چاتاکوا انجام شده است، گفته که «من برای آیت‌الله احترام قائل هستم. به نظرم او مرد بزرگی بود. این چیزی است که می‌توانم در مورد او بگویم».

او در مورد سلمان رشدی گفته است: «از او خیلی خوشم نمی‌آید. او کسی است که به اسلام حمله کرده. به باورها و نظام اعتقادی آن‌ها حمله کرده است».

او افزود که ویدئوهای رشدی را تماشا می‌کرده.

نیویورک‌پست نوشته که هادی مطر هرگونه ارتباط با سپاه پاسداران را تکذیب کرده است. او روز شنبه هفته جاری در دادگاه حاضر شد و در زمینه اتهام تلاش برای به قتل رساندن سلمان رشدی و حمله به او، خود را بیگناه دانست.

هادی مطر همچنین به نیویورک‌پست گفته که روز قبل از حمله با اتوبوس خود را به بوفالو رسانده و سپس به چاتاکوا آمده بود.

او می‌گوید: «خیلی آن دور و بر می‌چرخیدم. هیچ کار خاصی انجام نمی‌دادم و فقط قدم می‌زدم».

وی افزود که پنجشنبه شب را روی چمن خوابیده بود. «من تمام وقت بیرون بودم».

حمله به سلمان رشدی با موج گسترده محکومیت‌های بین‌المللی روبرو شد ولی شخصیت‌ها و نهادهای وابسته به اصولگرایان یکپارچه از این حمله حمایت کرده‌اند.

سخنگوی وزارت خارجه رژیم ایران نیز در اظهارنظری گفت که در ماجرای حمله به سلمان رشدی، او و حامیانش باید «سرزنش» و «محکوم» شوند.