عباس عراقچی به اظهارات سفیر فرانسه در آمریکا درباره توجیح پذیر نبودن غنی سازی اورانیوم توسط حکومت اسلامی واکنش نشان داد

روز یکشنبه سفیر فرانسه در ایالات متحده آمریکا با انتشار توییتری درباره برنامه اتمی حکومت اسلامی و غنی سازی اورانیوم توسط حکومت جمهوری اسلامی نوشت:پس از توافق اتمی موسوم به برجام دلیلی برای غنی‌سازی اورانیوم توسط حکومت ایران وجود ندارد.

عباس عراقچی معاون سیاسی محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه حکومت اسلامی به این اظهارات سفیر فرانسه در آمریکا واکنش نشان داده و گفت: دولت فرانسه نسبت به اظهارات سفیرش اعلام موضع کند.

عراقچی در ادامه درباره توییتر سفیر فرانسه در ایالات متحده گفت: اگر توییتر های ژرار آرو سفیر فرانسه در آمریکا موضع رسمی دولت فرانسه درباره برنامه اتمی جمهوری اسلامی باشد با نقض فاحش قرارداد اتمی و قطعنامه ۲۲۳۱ سازمان ملل روبه‌رو هستیم.

عباس عراقچی معاون سیاسی محمد جواد ظریف دولت فرانسه را تهدید کرد که اگر این دولت به اظهارات سفیرش در ایالات متحده واکنش نشان ندهد به گفته عراقچی جمهوری اسلامی اقدام مقتضی را انجام خواهد داد.

جمهوری اسلامی در سال ۲۰۱۵ پس از یک دوره طولانی مذاکرات با آمریکا و کشورهای اروپایی سرانجام قرارداد برجام را امضا کرده و پس از آن دولت باراک حسین اوباما چند صد میلیون دلار به صورت نقدی و در  چمدان به ایران فرستاد و در مقابل جمهوری اسلامی تعهد کرد که دست از غنی سازی اورانیوم فعالیت‌های اتمی مخفیانه خود بردارد.

عباس عراقچی در حالی به قطعنامه ۲۲۳۱ سازمان ملل اشاره می کند که ایالات متحده آمریکا به رهبری پرزیدنت ترامپ در طول ماه های گذشته و پس از فعالیتهای موشکی و آزمایشهای موشکی پی در پی جمهوری اسلامی بارها بر این نکته تاکید داشته که حکومت اسلامی با آزمایشهای موشکی خود قطعنامه ۲۲۳۱ سازمان ملل متحد را نقض کرده است.

اروپا که هنوز نیز در پی راه حلی برای دور زدن تحریم‌های ایالات متحده بر علیه جمهوری اسلامی میباشد در ماه های گذشته و پس از آشکار شدن طرح‌های تروریستی حکومت اسلامی در خاک اروپا آرام آرام از حکومت اسلامی دور می شود.

پرزیدنت ترامپ که از دوران تبلیغات انتخاباتی خود و پیش از این که به کاخ سفید راه پیدا کند همواره قرارداد اتمی برجام را یکی از فاجعه بارترین قراردادهایی می دانست که دولت آمریکا با یک کشور خارجی به امضا رسانده پس از آن که به کاخ سفید راه پیدا کرد و چند دوره نیز قرارداد اتمی و فعالیت های اتمی ایران را تمدید و تایید کرد سرانجام در اردیبهشت سال گذشته از این قرارداد خارج شد و پس از آن تحریم‌های تعلیق شده بر علیه جمهوری اسلامی بازگشت.

پس از خروج آمریکا از برجام دولت‌های اروپایی به خصوص فرانسه همواره بر پایبندی خود به قرارداد اتمی برجام و یاری رسانی به حکومت اسلامی در راه دور زدن تحریم های ایالات متحده تأکید داشتند.

پس از خروج آمریکا از برجام این نخستین بار است که یک مقام سیاسی اروپایی از نقض قرارداد اتمی موسوم به برجام توسط حکومت اسلامی سخن می گوید.

«ژرار آرو» سفیر فرانسه در آمریکا شب گذشته در حساب توییتری خود نوشت:«اینکه بگویم ایران پس از انقضای برجام اجازه دارد اورانیوم غنی سازی کند، اشتباه است. براساس ان پی تی و پروتکل الحاقی آن، ایران باید تحت نظارت های شدید ثابت کند که فعالیت های هسته ای آن غیرنظامی است.»

این دیپلمات فرانسوی اضافه کرد:«همانگونه که در سال ۲۰۰۲ گفتیم غنی سازی اورانیوم بدون برنامه غیرنظامی موثق براساس ان پی تی غیرمجاز بود. ما در سال ۲۰۲۵ نیز اگر لازم باشد می توانیم همانگونه پاسخ دهیم. تحریم ها اعمال شد و باز می تواند اعمال شود.هیچ «غروبی» بعد از برجام وجود ندارد.»

ارو اظهارداشت:«روسیه اورانیوم غنی شده برای نیروگاه هسته ای بوشهر را تامین می کند. لذا هیچ دلیل موجهی برای غنی سازی گسترده اورانیوم توسط ایران پس از برجام وجود ندارد.»

3 دیدگاه‌

  1. ملایان وآخوندهای بی سواد و… فکر نان شب وآزادی ومسکن مردم این مرزوبوم باشید. غنی سازی اورانیوم نشد که ماشین وزندگی وتلویزیون و قوت مردم!

  2. برای غنی سازی دلیل بسیار خوبی وجود دارد، مردم ایران نمی خواهند هیچ پرروی بی شرمی به آن ها دستور بدهد، حالا این پر روی بی شرم می خواهد احمد جنتی باشد یا ژرار آرو! به شما هم سفارش می کنم کمی حرفه تر و مانند یک رسانه مستقل رفتار کنید نه مانند سخنگوی نتانیاهو! آخر این دروغ و حقه بازی ها چیست؟ دولت باراک حسین اوباما تنها بخش از پول ایران را به خودش پس داد، ایران هم هرگز تعهد نداد که اورانیم را غنی نکند، پس از پیمان شکنی آمریکا دولت های اروپایی کمی وعده الکی دادند و هیچ اقدام واقعی و ملموسی صورت ندادند، نتیجه این خیانت و پیمان شکنی چه خواهد بود؟ حدس می زنم در سال ۱۴۰۰ مردم ایران با رای خود کسی را رئیس جمهور کنند که ایران را از برجام و npt خارج کند و به جای سلاح هسته ای موهوم امروز سلاح هسته ای واقعی تولید کند تا پیمان شکنی چون ترامپ همانگونه که به کره شمالی احترام می گذارد از نقشه چینی و پیمان شکنی در برابر ایران هم دست بردارد

Comments are closed.