عباس عراقچی به عنوان فرستاده ویژه برای رایزنی،  درباره مناقشه قره باغ، به مسکو رفت 

عباس عراقچی، معاون سیاسی وزارت خارجه، به عنوان فرستاده ویژه حکومت اسلامی ایران برای رایزنی با مقام‌های روسیه درباره مناقشه قره باغ بامداد امروز (پنج‌شنبه) وارد مسکو شد.

عراقچی در این دیدار  گفت: «گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا طی ۳۰ سال نتوانستند اختلافات جمهوری آذربایجان و ارمنستان بر سر قره باغ را حل کنند اما حکومت  ایران می‌خواهد با طرح پیشنهادی خود و همکاری منطقه‌ای به اختلافات باکو و ایروان پایان دهد و البته کار سختی برای‌ این هدف پیش رو داریم.»

او افزود که «برخی کشورهای گروه مینسک اصلا در منطقه نیستند و اصولا ارتباطی با این بحران ندارند و بازیگران خارجی در گروه مینسک”آمریکا و فرانسه”دور از منطقه هستند و نه تنها از نظر سیاسی بلکه از عاطفی و اخلاقی بی ارتباط با منطقه هستند و تمایلی هم برای تحقق صلح در قره باغ ندارند.

عراقچی افزود که ما رویکرد منطقه‌ای شامل کشورهایی که نقششان کلیدی است را پیشنهاد داده‌ایم و در این مورد روسیه از کشورهای مهم منطقه است.

او گفت که طرح پیشنهادی رژیم  اسلامی برای حل مناقشه قره باغ شامل «برقراری آتش بس،  توقف حملات به مناطق مسکونی و غیر نظامیان و بازگشت آوارگان به خانه‌های خود» تهیه شده است.

فرستاده ویژه حکومت اسلامی  ایران سفر منطقه‌ای خود به باکو، مسکو، ایروان و آنکارا را از روز گذشته(چهارشنبه) آغاز کرده است و پیش از ورود به مسکو، در سفری به باکو با مقام‌های حکومت  اسلامی درباره مناقشه قره باغ رایزنی کرده است.