عباس عراقچی: حکومت اسلامی  به تدریج از برجام خارج می شود

عراقچی تصریح کرد : از امروز دیگر جمهوری اسلامی ، سقفی برای تولید اورانیوم و آب سنگین برای خود قائل نیست.

عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه رژیم اسلامی ایران  ، گفت: حکومت اسلامی  به تدریج از برجام خارج می شود.
عباس عراقچی امروز (پنجشنبه ) در گفت و گو با رسانه رژیم افزود: «جمهوری اسلامی ، با توجه به شرایط کنونی ،خروج از برجام را در دستور کار قرار داده است؛ ولی نه یکباره بلکه به تدریج و به صورت مرحله‌به‌مرحله این کار را انجام خواهد داد .
وی به نقل از بیانیه  شورای عالی امنیت حکومت گفت :  شورای عالی امنیت به طور رسمی اعلام کرد که تعهدات جمهوری اسلامی در چارچوب سند برجام کاهش می‌یابد.
حسن روحانی نیز پیشتر گفته بود : ما از اجرای دو ماده از برجام صرف نظر می کنیم که شامل ذخیره کردن اورانیوم و آب سنگین شده است .طبق برجام، رژیم وظیفه دارد مازاد تولید خود را به خارج از کشور بفرستد در ۶۰ روز اینده ایران از این کار خودداری خواهد کرد .
عراقچی درباره سطح کاهش تعهدات جمهوری اسلامی در برجام گفت:« در این مرحله، کاهش تعهدات هسته‌ای‌ ایران شامل ذخایر حساس هسته‌ای می‌شود. که این حساسیت دربرگیرنده تعداد ماشین‌های سانتریفیوژ، سطح غنی سازی، راکتور اراک و سایت فردو است که ما در مرحله اول یکی از اینها را که میزان ذخایر مقرر شده اورانیوم غنی شده و آب سنگین است را هدف قرار دادیم. به این معنا که دیگر از امروز به سقف تعیین شده در برجام برای تولید آن پایبند نیستیم.»
پرزیدنت ترامپ،رییس جمهور آمریکا از دیروز تحریم های شدیدی را علیه ایران آغاز کرد .این تحریم ها علاوه بر صنایع پتروشیمی ،صنایع فولاد و فلزات را شامل می شود .

تحلیلگران می گویند که رژیم ایران با این تصمیمات گام به گام می خواهد واکنش جامعه ی جهانی را به آزمون بگذارد و کشورهای اروپایی را وادار سازد که به ایالات متحده آمریکا فشار آورند .
عراقچی تصریح کرد : از امروز دیگر جمهوری اسلامی ، سقفی برای تولید اورانیوم و آب سنگین برای خود قائل نیست.

معاون وزیر خارجه رژیم  به طور ضمنی اعلام کرد :ممکن است جمهوری اسلامی  پس از پایان مهلت دو ماهه درصد غنی‌سازی خود را افزایش دهد. واگر ظرف مدت دو ماه، خواسته ما محقق شود؛ بر می‌گردیم به شرایط قبل. اما اگر محقق نشود؛ گام دوم را در پیش می‌گیریم و گام دوم هم کاملاً روشن است!»