عباس موسوی:«احتمال دخالت اسرائیل در انفجار نطنز را باید به دقت بررسی کرد. قضاوت هنوز زود است»

سخنگوی وزارت خارجه حکومت ایران، در سخنانی بسیار احتیاط آمیز، اسرائیل را مسئول انفجار در نطنز دانست، ولی افزود که این امر هنوز به تحقیقات گسترده نیاز دارد. عباس موسوم در این زمینه گفت که روزنامه های اسرائیل مطالبی در این زمینه انتشار داده اند، ولی قضاوت در این باره زود است.

وزیر دفاع اسرائیل، بنی گانتس گفته بود: نباید هر اتفاقی در ایران را به اسرائیل نسبت داد و گانتس که رهبر حزب ابی و سفید، و همچنین جایگزین نخست وزیر است، از جمله گفت که ممکن است این انفجار به علت عدم رعایت مقررات ایمنی و یا نقص فنی بوده است. ولی گبی اشکنازی وزیر خارجه، که خود در گذشته رئیس ستاد کل ارتش بوده است، بی آن که مستقیما به انفجار نطنز بپردازد، گفت: اسرائیل در گذشته عملیات زیادی برای جلوگیری از اتمی شدن رژیم ایران انجام داده که در آینده نیز ادامه خواهد یافت.

گانتس نیز در دنباله سخنان خود گفته بود که مجهز شدن رژیم ایران به جنگ افزار اتمی، امنیت اسرائیل را به شدت به خطر می اندازد و این کشور باید از خود دفاع کند.

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز که با دولت پرزیدنت ترامپ خصومت دارد، از قول فردی که او را “مقام بسیار ارشد خاورمیانه ای” توصیف کرد، نوشت که این اقدام توسط اسرائیل بوده است.

اویگدور لیبرمن رهبر حزب ییسرائل بیتینو که تا سال پیش به مدت یک سال و نیم ریاست وزارت دفاع را به عهده داشت، این افشاگری را به دولت نتانیاهو و شخصی یوسی کوهن رئیس موساد نسبت داد و از آن به شدت انتقاد کرد. لیبرمن یکی از مخالفان سرسخت ادامه حکومت نتانیاهو محسوب می شود.

در واکنش به همه این سخنان، عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه ایران، در سخنانی احتیاط آمیز گفت: قضاوت در این باره زود است چون اسرائیل حاضر است مسئولیت تمام اتفاقات جهان را بپذیرد اما ما باید تحقیق کنیم.

این درحالی است که بیش از یک هفته پیش، کیوان خسروی سخنگوی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی گفته بود که «بررسی‌های فنی و امنیتی انجام شده علت وقوع حادثه در مجتمع هسته‌ای نطنز را به‌شکل دقیق مشخص کرده است، اما به‌دلیل برخی ملاحظات امنیتی علت و چگونگی بروز این حادثه در زمان مناسب اعلام می‌شود.»

عباس موسوی، عصر پنج‌شنبه نوزدهم تیرماه و یک هفته پس از آنکه بخشی از تاسیسات هسته‌ای نطنز در بامداد پنج‌شنبه ۱۲ تیر ماه دچار انفجار شد، گفت: «هر اتفاقی در هر جای دنیا بیفتد اسرائیل مسئولیت آن را بر عهده می‌گیرد اما فعلا قضاوت زود است درباره علت اصلی این حادثه صحبت کنیم.»

منشه امیر روز چهارشنبه این هفته در برنامه تفسیر خبر در شبکه تلویزیونی ایران فردا، به جمشید چالنگی گفته بود که بعید می نماید حکومت ایران مسئولیت انفجار نطنز را به طور روشن و مستقیم به گردن اسرائیل بیاندازد، زیرا چنین کاری، رژیم ایران را ناچار به انجام یک اقدام تلافی جویانه علنی می سازد که ممکن است شعله آتش جنگ بین دو کشور را بیفروزد.

هیچیک از مقامات حکومت ایران، هنوز اسرائیل را به صراحت به این تعرض متهم نساخته است.

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی همچنین گفت که «نهاد‌های امنیتی در حال بررسی تمام جزئیات این حادثه هستند و اگر به نتیجه برسند کشور خارجی در این حادثه نقش داشته اعلام خواهند کرد.»

پیشتر بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، اعلام کرد که به طور مشخص محل انفجار در تاسیسات هسته‌ای را مرکز ساخت سانتریفیوژهای پیشرفته بوده است و در توصیف اهمیت آن گفت که انفجار پنج‌شنبه ۱۲ تیر ماه در تاسیسات هسته‌ای نطنز می‌تواند در میان مدت بر فعالیت‌های سازمان انرژی اتمی ایران وقفه ایجاد کند.

کمالوندی یک‌شنبه پانزدهم تیر ماه گفت که ابعاد انفجار در یکی از سوله‌های تاسیسات هسته‌ای نطنز در حدی است که تجهیزات آن دیگر قابل استفاده نیست و ممکن است اما همزمان افزود که «همانطور که دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی اعلام کرد، الان مراجع امنیتی کشور می‌دانند که علت حادثه چیست اما بنا به ملاحظات امنیتی فعلا بنا ندارند در این باره صحبت کنند.»

همان روز، شانزدهم تیر ماه، سایت نور نیوز، نزدیک به شورای عالی امنیت ملی و خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران، با انتشار یادداشتی تاکید کردند که آنچه در سایت هسته‌ای نطنز رخ داد صرف نظر از میزان خسارت، واجد «اهمیت راهبردی» است و بررسی عوامل وقوع و «اتخاذ تمهیدات ضروری» برای جلوگیری از تکرار رخدادهای مشابه نیز از قاعده «تصمیمات راهبردی» پیروی می‌کند.

در این یادداشت تاکید شده بود که «تصمیم ایران برای موکول کردن اعلام چیستی این رخداد به آینده را باید از نقطه نظر زمان مورد نیاز برای اتخاذ تصمیمات راهبردی مورد توجه و ارزیابی قرار داد.»

پیش تر از این نیز غلامرضا جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل، شامگاه جمعه سیزدهم تیر و کمتر از بیست و چهار ساعت پس از وقوع انفجار در تاسیسات هسته‌ای نظنر، در یک برنامه تلویزیونی گفت که عمده اتفاقات در تاسیسات مختلف ایران ناشی از عدم رعایت مسائل ایمنی است، اما گفت که «ممکن است بخشی نیز ناشی از حرکات عناصر ضد انقلاب  یا دخالت دشمن باشد.»

جلالی همان روز گفت که اگر اثبات شود به کشورمان حمله سایبری شده است، پاسخ می دهیم. با این حال و با گذشت بیش از هشت روز از انفجار تاسیسات نطنز، عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، گفت در صورتی که مشخص شود کشور خارجی در انفجار تاسیسات هسته‌ای نقش داشته است «برای آن کشور نیز عواقب خواهد داشت.»

موسوی اشاره نکرد که «عواقب» مورد اشاره شامل چه مواردی اعم از اعتراض دیپلماتیک یا واکنش سایبری یا نظامی خواهد بود.

پیشتر یادداشتی که پانزدهم تیر ماه همزمان در سایت نور نیوز، نزدیک به شورای عالی امنیت ملی و خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران، منتشر شده بود، اعلام کرده بود که «تصمیم ایران برای موکول کردن اعلام چیستی» آنچه در تاسیسات نطنز رخ داد به «آینده» را باید «از نقطه نظر زمان مورد نیاز برای اتخاذ تصمیمات راهبردی مورد توجه و ارزیابی قرار داد.»