عدم همکاری حکومت ایران با آژانس تهدیدی برای کسب توافق هسته‌ای است

مهلت توافق یک‌ماهه همکاری رژیم ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روزگذشته (پنجشنبه )  به پایان رسید. اما هنوز تهران این مهلت را تمدید نکرده است

پس از انتخاب جو بایدن به عنوان رئیس جمهوری جدید امریکا،  مجلس حکومت اسلامی شرط  ادامه همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را منوط به لغو تحریم‌ها کرده بود.

پیشتر نیز پس از سفر رافائل گروسی، دبیرکل آژانس به تهران و دیدار با علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، بر سر یک مهلت سه‌ماهه همکاری ایران با آژانس توافق حاصل شد.

در ادامه مذاکرات برجام در وین ، پیش از پایان این دوره سه‌ماهه، جمهوری اسلامی اقدام به تمدید یک‌ماهه مهلت همکاری با آژانس کرد؛ مهلتی که روز گذشته (پنجشنبه )  به پایان رسید.

به گزارش  خبرگزاری رویترز مقامات جمهوری اسلامی ایران درباره تصمیم خود برای تمدید مجدد یا عدم تمدید این مهلت تاکنون اطلاع‌رسانی نکرده‌اند.

“حکومت ایران  راهکار مورد توافق ایران و آژانس موسوم به “جعبه سیاه” را داد .به عبارت دیگر تهران اعلام کرد که دوربین‌ها و دستگاه‌های نظارتی آژانس در تاسیسات هسته‌ای خود را از مدار خارج نخواهد کرد، اما اجازه دسترسی آژانس به اطلاعات ضبط شده را موکول به توافق هسته‌ای کرده است.

عدم تمدید این مهلت این خطر را در پی خواهد داشت که آژانس برای نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی نتواند از امکانات خود بهره گیرد. افزون بر آن محدودیت‌هایی برای بازدید بازرسان آژانس پیش‌بینی شده است.

در ادامه گزارش رویترز آمده است که  دیپلمات‌های غربی نسبت به پیشبرد چنین سیاستی از سوی ایران هشدار داده‌اند.

این دیپلمات‌ها که مایل به افشای هویت خود نبوده‌اند، گفته‌اند که ایجاد شکاف در زنجیره‌ی اطلاعات ثبت و ضبط شده آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از فعالیت‌های هسته‌ای ایران در نطنز و فردو می‌تواند بر احتمال کسب توافق بر سر سرنوشت برجام تاثیر نهد.

رویترز نوشته است که  استفاده از راهکار “جعبه سیاه” نمی‌تواند در فرجامین نگاه، رضایت آژانس درباره نظارت مستمر بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران را فراهم سازد.

پیشتر نیز  رافائل گروسی، دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز هفتم ژوئن گزارشی درباره عدم همکاری کامل ایران با آژانس و عدم پاسخگویی شفاف به پرسش‌هایی درباره فعالیت هسته‌ای آن کشور در چهار مرکز اعلام نشده خود، منتشر کرده بود.

اکنون دیپلمات‌های کشورهای غربی از ایران درخواست کرده‌اند به همکاری خود با آژانس ادامه دهد و با در پیش‌گرفتن سیاستی تحریک‌آمیز به مذاکرات کمیسیون مشترک برجام آسیب وارد نسازد.