عراقچی اعلام کرد که دیدارش  با رافائل گروسی در راستای اجرای بیانیه مشترک ایران و آژانس است

عباس عراقچی،  معاون سیاسی وزیر خارجه  حکومت ایران که برای شرکت در نشست کمیسیون مشترک برجام به وین سفر کرده است، گفت:  در جریان این سفر با آقای رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز دیدار  و رایزنی می کنم .

او تأکید کرد  : این دیدار در ادامه سفر گروسی به تهران صورت می گیرد . همان  طور که می‌دانید در جریان سفر هفته پیش ایشان به تهران موفق شدیم یکی از مشکلات جدی که در روابط ایران و آژانس به وجود آمده بود را به نحو مطلوبی حل و فصل کنیم و در این ارتباط بیانیه مشترکی نیز صادر شد .

عراقچی افزود: نشست روز سه شنبه کمیسیون مشترک برجام ، نشست متعارف و روتین کمیسیون مشترک برجام است که طبق روال موجود در برجام باید هر سه ماه یکبار برگزار شود که البته این بار به خاطر شرایط کورونا با تاخیر برگزار می شود.

او گفت: این جلسه همزمان با وقایع  که در نیویورک صورت گرفته یعنی  تلاش‌های آمریکا برای برگرداندن قطعنامه های سابق شورای امنیت علیه حکومت ایران  و نابودی برجام برگزار می شود و این مسائل به این جلسه ویژگی‌های خاص خود را داده است.

عراقچی افزود: اعضای برجام مواضع محکمی در نیویورک در برابر آمریکا اتخاذ کرده‌اند و تلاش این کشور برای فعال کردن سازوکار حل اختلاف را رد کرده اند .

او ادعا کرد:     دیگر اعضای شورای امنیت نیز  با تلاش‌های آمریکا برای فعال کردن این سازوکار و تمدید تحریم های تسلیحاتی ایران مخالفت کرده اند و در واقع طی روزهای اخیر آمریکایی ها دو بار در نیویورک با شکست مواجه شدند.

او در ادامه مدعی شد: دنیا در حال حاضر نگاه می‌کند که جامعه بین الملل چگونه در برابر تلاش های یکجانبه گرایانه آمریکا ایستادگی می‌کند و در همین قالب مهم است که  کمیسیون مشترک برجام چه موضعی را اتخاذ می کند و  چگونه با این مسیر برخورد می کند .

عراقچی افزود  سه کشور اروپایی عضو برجام  با یکدیگر به رئیس دوره شورای امنیت نامه نوشتند و  چین و روسیه  نیز با اقدامات آمریکا مخالفت کردند، امیدواریم که این مسائل در جریان  برگزاری جلسه کمیسیون مشترک برجام در این دوره بحث و بررسی شود تا بتوانیم مسیر حرکت در هفته‌ها و ماه‌های آینده را ترسیم کنیم.