عراقچی: «برای رسیدن به توافق در وین، برای خودمان هیچ ضرب الاجلی تعیین نکردیم»

عباس عراقچی، مسئول تیم مذاکره کننده ایران در وین، در واکنش به مذاکراتی که می گویند به بن بست رسیده ادعا کرد :

“ما عجله نداریم و ما برای خودمان هیچ ضرب الاجلی تعیین نکردیم”.

عباس عراقچی رسیدن به توافق در دور جدید مذاکرات را هم بعید دانسته و گفته است: “ما باید یک توافقنامه خوب داشته باشیم، توافقنامه خوب زمانی بدست می‌آید که نگرانی‌های مهم ما رفع شوند و اهداف کلیدی ما بدست آیند. بدون تحقق این موارد، ما هیچ توافقی نخواهیم کرد”.

ششمین دور مذاکرات برای احیای توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی از روز شنبه در وین از سر گرفته شده است.

او افزود:  از نظر این کشور “توافقنامه‌ای خوب است که الزامات کلیدی و مهم ما در آن وجود داشته باشد و در برگیرنده مواضعی باشد که ما تاکنون آن‌ها را اعلام کردیم”.

عراقچی گفت:  تصمیم‌گیری در خصوص توافق بر عهده طرف مقابل است که “تصمیم دشوار” خود را بگیرد و “باید به جمهوری اسلامی ایران اطمینان بدهند که آنچه در گذشته اتفاق افتاد در آینده تکرار نخواهد شد، این نکته خیلی اهمیت دارد”.

او افزود:  “تا زمانی که ضرورت داشته باشد به مذاکره ادامه می‌دهیم” و “نمی‌توان پیش بینی کرد که دور بعدی دور نهایی خواهد بود. ما تعداد دورهای مذاکرات را نمی‌شماریم بلکه منافع خود را می‌شماریم”.

پس از دور اول مذاکرات نماینده روسیه در بیانیه‌ای گفت که نهایی کردن متن جاری نیازمند چند هفته تلاش است.

وی در حالی این سخنان را بیان می کند که در پایان دور پنجم این مذاکرات که با حضور غیرمستقیم آمریکا برگزار می شود، نماینده اتحادیه اروپا ابراز اطمینان کرده بود در این دور طرف ها به نتیجه خواهند رسید. هدف مذاکرات بازگشت آمریکا به این توافق و ازسرگیری پایبندی ایران به تعهداتش است.

در این مذاکرات نمایندگان بریتانیا، آلمان، روسیه، فرانسه، چین و ایران با هم گفت و گو می کنند.

در همین حال، نماینده اتحادیه اروپا در این مذاکرات آن را “فشرده” توصیف کرد و آلمان خواستار پیشرفت سریع شد.

سخنگوی اتحادیه اروپا نیز در بیانیه ای گفت “ما در حال پیشرفت هستیم اما مذاکرات فشرده است و شماری از مسائل از جمله چگونگی اجرای مراحل توافق باقی است.” او افزود که هدف آنها “یافتن راه هایی برای نزدیک شدن به توافق نهایی در روزهای آینده است.”

توافق هسته ای موسوم به برجام محدودیت هایی را بر فعالیت های اتمی ایران اعمال می کرد که هدف آن عقب انداختن امکان دستیابی به مواد لازم برای ساخت سلاح های هسته ای بود. ایران می گوید به دنبال چنین سلاح های نیست.