عراقچی برای شرکت در نشت فوق العاده بررسی برجام به وین سفر کرد

عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر خارجه رژیم

معاون سیاسی وزیر خارجه جمهوری اسلامی برای شرکت در نشست مشترکی با کشورهای باقی‌مانده در برجام، راهی پایتخت اتریش شده‌است.

نشست فوق‌العاده کمیسیون برجام به درخواست بریتانیا، فرانسه، آلمان و ایران، روز یکشنبه، ششم مرداد، در وین برگزار می‌شود و عباس عراقچی رئیس هیئت ایرانی است.

آن‌طور که خبرگزاری دولتی ایرنا می‌گوید «مسائل مرتبط با اجرای برجام و همه ابعاد آن، در این نشست بررسی می‌شود».

طرف‌های اروپاییِ توافق هسته‌ای با ایران که از افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم توسط ایران «عمیقا ابراز نگرانی» کرده بودند، در میانه تیرماه خواستار تشکیل نشست فوری کمیسیون برای بررسی این موضوع شدند.

دفتر فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، نیز هفته پیش تائید کرد که نشست فوق‌العاده روز ششم مرداد برگزار می‌شود.

این نخستین نشست کمیسیون مشترک برجام پس از کاهش تعهدات برجامی ایران است.

مقام‌های انرژی اتمی ایران ماه پیش اعلام کردند که سطح ذخیره اورانیوم ۳.۶۷ درصد غنی‌سازی شده خود را به بالای ۳۰۰ کیلو رسانده و غظت غنی‌سازی را نیز به ۴.۵ درصد افزایش داده‌اند.

جمهوری اسلامی یک سال پس از خروج ایالات متحده از برجام، و در حالی‌که بارها از افزایش تحریم‌ها و واکنش طرف‌های اروپایی انتقاد کرده بود، رو به کاهش تعهدات خود در «برجام» آورد.

همین موضوع نیز نگرانی قدرت‌های اروپایی باقی‌مانده در برجام را سبب شده‌است.

روسیه و چین نیز از ایران خواسته‌اند از اقداماتی که این تعهدات را کاهش می‌دهد، خودداری کند، هرچند این دو کشور گفته‌اند خروج آمریکا ریشه اصلی رخدادها است.

ایالات متحده ایران را به «باج‌گیری» اتمی از جامعه بین‌المللی متهم کرده‌است.

مهران براتی، تحلیلگر مسائل بین‌الملل در برلین، به رادیو فردا می‌گوید احتمالا علاوه بر موضوع برجام، مسئله میانجی‌گری میان تهران و واشینگتن نیز، به‌ویژه برای فرانسه، همچنان در نشست‌های مشترک بین طرف‌ها مطرح خواهد بود.

یک دیدگاه

  1. عراقچی پاسدار جنایتکاری است که برای اروپای فاشیسم پرور جاسوسی می کند. این جانی بالفطره نماینده ارتجاع سیاه است که دست در دست موگرینی عشوه گر ارتجاع سرخ دارد و علیه موجودیت ایران توطئه می کند.
    پاینده ایران، جاوید شاه، زنده باد اسراییل.

Comments are closed.