عراقچی بر حفظ امنیت مناطق مرزی ایران در جریان درگیری ارمنستان و جمهوری آذربایجان تاکید کرد

عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر خارجه ایران در طی  بازدید از مناطق مرزی استان اردبیل با جمهوری آذربایجان گفت: حفظ امنیت مناطق مرزی و سد‌ها برای ایران بسیار مهم و خط قرمز است.

عباس عراقچی افزود: برای حکومت اسلامی ایران امنیت مناطق مرزی، سد‌ها و ابنیه مرزی بسیار مهم و خط قرمز بوده و نباید در جریان مناقشه دو همسایه شمالی آسیبی به آن‌ها وارد شود.

یادآور می شود که از زمان آغاز درگیری بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان حدود ۱۴۰ خمپاره به نقاط مرزی شمال غرب ایران اصابت کرده و باعث تخریب تعدادی از خانه‌های مرزنشینان در مناطق مرزی شده است.

عباس عراقچی در ادامه  از «پیشنهاد ابتکاری حکومت  اسلامی ایران برای حل مسالمت‌آمیز جنگ میان دو همسایه» خبر داد، ولی درباره جزئیات این طرح پیشنهادی توضیحی ارائه نداد.

سه روز پیش نیز  یک «تیپ مکانیزه» و «تانک‌ها و تجهیزات نظامی» از سوی سپاه پاسداران هم‌زمان با ادامه ناآرامی‌های مرزی در مناطق خداآفرین و جلفا مستقر شدند.

جمهوری آذربایجان و ارمنستان از سال‌های پایانی اتحاد جماهیر شوروی بر سر منطقه ناگورنو قره‌باغ با هم اختلاف دارند. جنگ قبلی آن‌ها در سال ۱۹۹۴ بر سر این موضوع، با آتش‌بسی شکننده و حدود ۳۰ هزار کشته به پایان رسید.  از آن زمان، این منطقه که رسما جزئی از خاک جمهوری آذربایجان به حساب می‌آید، تحت کنترل اکثریت ارمنی قره‌باغ قرار گرفته است.

پرزیدنت ولادیمیر پوتین، نیز در این باره  اعلام کرده است که در جریان درگیری‌های اخیر بین دو کشور تاکنون پنج هزار نفر کشته شده‌اند.