عراقچی پس از ماهها  خوشبینی اکنون اعتراف می کند که مذاکرات به بن بست رسیده است 

عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه حکومت  ایران، درباره به نتیجه رسیدن مذاکرات در تازه‌ترین دور نشست وین برای رفع تحریم‌های ایران و احیای برجام ابراز تردید کرد و گفت: مطمئن نیستم مذاکرات وین در این دور به نتیجه برسد

عراقچی، مسئول هیئت ایرانی در مذاکرات وین، گفت ممکن است لازم باشد نمایندگان کشورهای حاضر “برای مشورت بیشتر به کشورهایشان مراجعه کنند.”

او در ادامه افزود: مذاکرات “پیچیدگی‌های زیادی دارد و طرف‌های مذاکره “به موضوعات اصلی مورد اختلاف” رسیده‌اند.

حسن روحانی، رئیس جمهوری هم حدود دو هفته پیش مدعی شد که “توافق اصلی” برای برداشتن تحریم‌های آمریکا علیه ایران به دست آمده و گفت که ادامه مذاکره تنها بر سر “جزئیات ریز و موارد جزئی” است.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، هم در واکنش به این ادعا ی روحانی گفت “این حرف‌ها برای ما تازگی دارد” و درباره آمادگی ایران برای برداشتن “قدم‌های لازم” برای بازگشت به اجرای تعهداتش در برجام ابراز تردید کرد.

مذاکره‌کنندگان ایران و آمریکا به همراه گروه ۱+۴ تاکنون پنج دور مذاکرات غیرمستقیم در وین برگزار کرده‌اند تا زمینه احیای توافق هسته‌ای سال را بررسی کنند.

این مذاکرات از فروردین ۱۴۰۰ آغاز شده و هیئت‌ها برای مشورت با مقام های ارشد خود به پایتخت‌هایشان در رفت و آمد بوده‌اند.

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، یک هفته پیش اعلام کرده بود که  توافق ایران و آژانس برای ادامه فعالیت‌های نظارتی ‘ضروری’ در ایران یک ماه دیگر تمدید شده است.

ایران و آژانس هم  سه ماه پیش، در یک تفاهم موقت توافق کردند دوربین‌های آژانس به مدت سه ماه در تاسیسات هسته‌ای ایران فعالیت کند اما دسترسی به ذخایر آن تنها در صورتی ممکن شود که تحریم‌های آمریکا علیه ایران رفع شده باشد.

مذاکرات وین در حالی انجام می‌شود که نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری در ایران فضای این مذاکرات را تحت تاثیر قرار داده است.

با رد صلاحیت نامزدهای اصلاح‌طلب و میانه‌رو و فراهم کردن شرایط برای پیروزی ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه و نامزد محافظه‌کار، آینده هرگونه توافقی با ابهام روبرو شده است.

هم‌زمان رسانه‌ها و چهره‌های محافظه‌کار و اصولگرا در ایران از روند مذاکرات انتقاد کرده و هیئت مذاکره‌کننده ایرانی را به شتابزدگی برای رسیدن به توافق متهم کرده است.

در همین راستا، خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه پاسداران، به نقل از منابعی که هویت آنها را فاش نکرده، نوشته “آنچه فعلا در وین در جریان است اساسا با یک توافق خوب و مناسب برای مردم ایران فاصله جدی دارد.”

این خبرگزاری با اشاره به نزدیک بودن انتخابات ریاست جمهوری، دولت حسن روحانی را متهم کرده است که قصد دارد “یک توافق بد دیگر را روی میز نزاع‌های سیاسی در ایران قرار دهد و جامعه را بر اساس آن دچار ابهام و تشتت سازد.”

این در حالی که رهبر جمهوری اسلامی بارها تاکید کرده است که برای بازگشت ایران به تعهداتش در برجام، ابتدا آمریکا که در سال ۲۰۱۸ از این توافق خارج شد باید به آن برگردد و همه تحریم‌های ایران را بردارد.