عراق از آمریکا می‌خواهد بعضی از تحریم‌های ایران را نادیده بگیرد و به بغداد معافیت دهد

نخست وزیر عراق که روابط نزدیکی با حکومت ایران دارد دست پرزیدنت ترامپ را نیز به گرمی می فشارد

عراق از آمریکا می‌خواهد بعضی از تحریم‌های ایران را نادیده بگیرد و به بغداد اجازه دهد به روابط تجاری با این کشور ادامه دهد.

به گزارش رویترز این مطلب را مقامات دولتی و مقامات بانک مرکزی عراق اعلام کردند آنها می‌گویند روابط تجاری عراق با ایران آنچنان نزدیک است که اخلال در این روابط ممکن است شرایط سیاسی عراق را پیچیده‌تر از گذشته کند.

بسیاری از کالاهای ضروری در عراق از ایران وارد میشود.

به گزارش رویترز مقامات عراقی گفتند که به زودی به واشنگتن میروند تا این درخواست را از امریکا مطرح کنند.

رویترز می گوید: طرح چنین درخواستی یک تغییر مهم در روش سیاسی العبادی نخست وزیر عراق به شمار می‌رود که ابتدا گفته بود بغداد همه تحریم های آمریکا علیه ایران را محترم خواهد شمرد موضوعی که با انتقادات شدید رقبای او مواجه شد.

به نوشته رویترز یک مقام بانک مرکزی عراق گفته است که رویکرد دولت های اروپایی در مورد ایران تحت تحریم  ما را دلگرم کرده است و اگر اروپایی‌ها با یورو با ایران معامله می‌کنند چرا ما نکنیم.

دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا گفته است که شرکت هایی که با ایران رابطه داشته باشند از بازار آمریکا محروم خواهند شد اما به نوشته رویترز یک دیپلمات غربی در بغداد گفته است بیشتر شرکت های خصوصی عراقی تقریباً از تحریم‌های آمریکا گزندی نخواهند دید چرا که آنها در آمریکا هیچ سرمایه گذاری ندارند و با دلار معامله نمی کنند و بدون مشکل به روابط با ایران ادامه می دهند.

اما یک مقام در وزارت بازرگانی عراق به رویترز گفته است بخش دولتی- بخش عمومی انرژی و صنایع ساخت و ساز و خودرو در عراق از تحریم ها علیه ایران آسیب بیشتری میبیند.

ایالات متحده جمهوری اسلامی را به بی ثبات سازی در خاورمیانه و همچنین حمایت از گروه‌های تروریستی متهم میکند.

مجوزهای صادر شده برای صادرات و باز صادرات هواپیماهای تجاری مسافربری و قطعات و خدمات مربوط به ایران نیز لغوشده است و این در حالی است که مهمترین قراردادهایی که در فهرست لغو کردن قرار می‌گیرد فروش هواپیما به ایران است.

پرزیدنت ترامپ از زمان به قدرت رسیدن ایران را به نقض برجام از طریق برنامه موشکی- بی ثبات سازی در منطقه و حمایت از گروه‌های تروریستی متهم کرده است.