عراق از ایالات متحده در خواست کرد تا در مورد تعطیل کردن سفارتش در بغداد تجدیدنظر کند

پس از حمله موشکی گروه های وابسته به حکومت ایران به فرودگاه اربیل، و اعلام بسته شدن سفارت آمریکا در عراق،   فواد حسین، وزیر خارجه عراق گفت:  این کشور امیدوار است که ایالات متحده در تصمیم خود برای تعطیل کردن سفارت این کشور در بغداد «تجدیدنظر» کند.

ایالات متحده  حدود یک هفته پیش هشدار داد در صورتی که دولت عراق برای جلوگیری از شلیک موشک توسط شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران و سایر گروه‌های شورشی به سوی سفارت و اهداف آمریکایی اقدامات موثری انجام ندهد سفارت خود را در بغداد تعطیل خواهد کرد.

همزمان با این اعلام ، سفرای ۲۵ کشور با صدور بیانیه‌ای برای کمک به عراق در زمینه حل مشکلات امنیتی اعلام آمادگی کردند.

در این بیانیه که سفرای آمریکا، بریتانیا، کانادا و عربستان سعودی از جمله امضا کنندگان آن هستند در مورد افزایش حملات به سفارتخانه‌ها و نمایندگی‌های کشورهای خارجی در بغداد اظهار نگرانی شده است.

این بیانیه ضمن استقبال از اقدامات اخیر دولت عراق از جمله تشدید مقررات امنیتی در اطراف فرودگاه بغداد روی تقویت نیروهای امنیتی در منطقه سبز بغداد تاکید می‌کند.

آنان در این بیانیه  آمادگی خود را برای کمک به عراق به منظور مقابله با چالش‌های امنیتی را اعلام کردند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، فواد حسین، وزیر خارجه عراق، گفته است که اگر  سفارت امریکا در عراق تعطیل شود این اقدام برای کشور «خطرناک» خواهد بود،  چون ممکن است به تعطیل شدن سفارت کشورهای دیگر منجر شود.

منطقه سبز بغداد که ساختمان‌های مهم دولتی و سفارتخانه کشورهای خارجی از جمله سفارت آمریکا در آنجا قرار دارد به کرات هدف حملات موشکی قرار می‌گیرد. فرودگاه بغداد نیز یکی دیگر از اهداف این حملات است.

در یکی از حملات اخیر موشک به یک منطقه مسکونی در اطراف فرودگاه اصابت کرد که بر اثر آن شش غیرنظامی که همه آنها زن و کودک بودند، جان خود را از دست دادند.

مایک پومپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، هفته گذشته در تماس‌های تلفنی جداگانه با برهم صالح، رئیس‌جمهوری، و مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق، در مورد تعطیل کردن سفارت آمریکا هشدار داد.

وزیر خارجه عراق در ادامه  گفت: «ما امیدواریم که دولت آمریکا در این تصمیم تجدیدنظر کند چون این تصمیم اشتباهی است و در زمان و مکان نادرستی اتخاذ شده است».

او در عین حال یادآوری کرد چنین تصمیمی به گروه‌های مسلح و تندرو که این حملات را انجام می‌دهند این پیام را خواهد داد که گویا در رسیدن به اهداف سیاسی خود موفق بوده‌اند.