عراق بدهی مالی خود را پرداخت کرد و ایران ارسال برق به شرق آن کشور را از سر می گیرد

حکومت ایران پس از دریافت ۴۰۰ میلیون دلار از مطالبات برقی خود از عراق، قرارداد صادرات انرژی را برای ۲ سال دیگر تمدید کرد.

رضا اردکانیان، وزیر نیرو در این زمینه گفت که در جریان این سفر قرارداد دو ساله صادرات برق ایران به عراق میان دو کشور به امضا رسیده است و چهارصد میلیون دلار از مطالبات برقی ایران نیز از عراق وصول شده است.

اردکانیان افزود: تمامی قراردادهای صادرات برق ایران به عراق تاکنون یک ساله بوده است.

پمپئو، وزیر خارجه آمریکا  پیشتردر گفت‌وگو با مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر عراق، گفته بود که ایالات متحده با هدف حمایت از دولت جدید این کشور معافیت بغداد برای واردات برق از ایران را ۱۲۰ روز تمدید می‌کند. این معافیت‌ها از زمان اجرای تحریم‌های ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی ۹۰ روزه بودند.

در حال حاضر حدود ۴۰ درصد از برق مصرفی در عراق به گاز و برق صادراتی ایران وابستگی دارد . معاون وزیر برق عراق گفت: کشور به ۲۶/۵ گیگاوات برق نیاز دارد که شش گیگا وات آن را از ایران وارد می‌کند.

مقام‌های جمهوری اسلامی طی دو سال گذشته از مطالبات برقی و گازی ایران از عراق سخن گفته‌اند اما ارقام مشخصی را در این باره اعلام نکرده بودند.

بیژن نامدار زنگنه در سال ۹۷ میزان مطالبات ایران از عراق را به خاطر صادرات گاز ۲ میلیارد دلار عنوان کرده بود.

بیژن اردکانیان، نیز پیشتر میزان طلب ایران از عراق بابت صادرات برق را ۸۰۰ میلیون دلار اعلام کرده بود.

اردکانیان جزییات بیشتری از توافق دو ساله صادرات برق به عراق را بیان نکرده است اما گفته که در جریان سفر به بغداد با مقام‌های عراقی توافقات گذشته را مرور کرده و علاوه بر صادرات برق، درباره یک برنامه همکاری سه ساله برای بازسازی صنعت برق عراق از سوی بخش خصوصی ایران نیز با طرف عراقی مذاکره کرده است. این برنامه پیشتر به امضای دو طرف رسیده بود.

محمود دشت‌بزرگ، مدیرعامل شرکت برق خوزستان، نیز گفته  که طی ماه‌های گذشته «در حال حاضر میزان صادرات برق ایران به کشور عراق در بالاترین میزان خود است و طبق برنامه‌ریزی‌هایی که انجام شده بناست حجم صادرات و تبادل انرژی بین دو کشور افزایش یابد».