عربستان از ورود نمایندگان رژیم خودداری کرد

حکومت اسلامی ایران اعلام کرد که عربستان سعودی از ورود نمایندگان رژیم برای شرکت در همایش سازمان کشورهای اسلامی که در آن کشور برگزار شد جلوگیری کرد. این کنفرانس برای بحث درباره طرح صلح پرزیدنت ترامپ برگزار شد. ولی عربستان نمی خواست که نماینتگان رژیم ایران در این همایش سخنان فتنه گرانه بیان کرده و ایالات متحده را به جنگ و انتقام گیری تهدید کنند.

سخنگوی وزارت خارجه حکومت ایران در این زمینه اعلام کرد که عربستان سعوی به هیات ایرانی برای شرکت در نشست سازمان همکاری اسلامی در باره “معامله قرن ” روادید نداد.پس از رونمایی از طرح صلح توسط امریکا ، عربستان، امارات و سایر امیرنشین‌های خلیج فارس، خواهان آن هستند که فلسطینی‌ها از مذاکره بر سر این طرح خودداری نکنند.

این اقدام، یک بار دیگر عمیق ستیز و درگیری بین حکومت اسلامی ایران و دولت عربستان را آشکار می سازد. این شکاف، از هنگامی که رژیم ایران تاسیسات نفتی آرامکو در عربستان را به موشک بست، به اوج تازه ای رسید.

حکومت ایران اعلام کرده که با کمک سازمانهای تروریستی مزدور خود و به ویژه گروه های ترور فلسطینی خواهد کوشید اجرای طرح صلح آمریکایی را به شکست بکشاند.

با آن که همایش سازمان کشورهای اسلامی نیز این طرح آمریکایی را رد کرد، ولی لحن مخالفت بسیار آرام بود و شماری از نمایندگان گفتند که باید امکانات گفتگو بین اسرائیل و فلسطینیان را به وجود اورد.

کشورهای عرب و همه کشورهای اسلامی، در سال های پیش موجودیت اسرائیل را نفی می کردند و خواهان نابودی این کشور بودند. ولی اکنون، نه تنها مصر و اردن با اسرائیل پیمان صلح دارند، بلکه امیرنشین های عرب نیز به اسرائیل نزدیک می شوند و از سیاست های تروریستی گروه های فلسطینی دور می گردند.

نشست فوق‌العاده کمیته اجرایی سازمان همکاری اسلامی امروز (دوشنبه ) در سطح وزیران خارجه کشورهای عضو، در عربستان برگزار شد و در قطعنامه ای که انتشار داد، طرح پیشنهادی ایالات متحده را برای ایجاد صلح اسرائیلی – فلسطینی رد کرد. .

عباس موسوی به عنوان سخنگوی وزارت خارجه،  در این باره گفت: عربستان سعودی به هیات جمهوری اسلامی ایران به ریاست حسین جابری انصاری، معاون وزیرخارجه، اجاره ورود نداده بود.

با روی کار امدن جمهوری اسلامی در ایران روابط تهران  و عربستان سعودی در سال‌های اخیر به وخامت بیشتری گرائیده است که یکی از علل آن دخالت های جنگ طلبانه رژیم ایران در جنگ یمن و اعطای موشک به حوثی ها برای حمله به داخل خاک عربستان بوده است.  ریاض پس از حمله به سفارت خانه عربستان در تهران و همچنین کنسولگری آن در مشهد، روابط دیپلماتیک خود را با دولت تهران قطع کرد.

هم اکنون نیز حکومت ایران و عربستان سعودی  درباره طرح موسوم به «معامله قرن» مواضع کاملا مخالفی دارند. وزارت خارجه عربستان سعودی از تلاش‌های دولت دونالد ترامپ برای «پیشبرد طرح صلح میان دو طرف فلسطینی و اسرائیلی» قدردانی کرده است.

در حالی که وزارت خارجه ایران طرح «معامله قرن» را «خیانت قرن» در «حق مردم فلسطین و امت اسلامی» و «خباثت‌آمیز» خوانده و خواستار مقابله دولت‌ها و ملت‌های منطقه و جهان با این طرح شده است.

پاسدار قاآنی فرمانده جدید نیروی قدس سپاه پاسداران نیز روز گذشته (یکشنبه) در تماس تلفنی با سران حماس و جهاد اسلامی فلسطین گفته است که «جمهوری اسلامی ایران آماده شکست دادن طرح معامله قرن است».

یک دیدگاه

  1. خوب اگر ویزا میدادند که جز ترویج دروغگویی وحقه بازی وترور ونفرت آیا چیزتازه ای هم برای بیان رژیم جمهوری اسلامی ایران می داشتند که دراین مدت ۴۱ سال نتوانسته بودند آنها را بیان کنند؟ اتفاقاً طرح ایجاد نظام جعلی وتحمیلی ومافیایی مذهبی وشیطانی جمهوری اسلامی ایران درسال ۱۳۵۷ «خیانت قرن» در«حق مردم ایران وامت اسلامی» و« خباثت آمیز» بوده است و عملکرد ۴۱ ساله ننگین آن برکسی پوشیده نیست.

Comments are closed.