عربستان با حمایت های نفتی خود به پاکستان نفوذ رژیم ایران را کاهش می‌دهد

فایننشیال تایمز،در گزارشی از توافق نفتی عربستان  با پاکستان خبرداد و نوشت: ریاض  در تلاش است با کمک ایالات متحده و قطر جبهه‌ای مشترک علیه ایران ایجاد کند. ریاض محاصره سه ساله قطر را در ماه ژانویه لغو کرد و حالا تلاش برای جلب رضایت جو بایدن را آغاز کرده است.

مقامات اسلام‌آباد  نیز اعلام کردند که از ماه جولای سال جاری، مطابق با توافق جدید با عربستان سعودی، ارسال کمک‌های نفتی به ارزش حداقل ۱.۵ میلیارد دلار به پاکستان آغاز خواهد شد.

در ادامه این گزارش  آمده  است که طی این مدت پاکستان به رقبای منطقه‌ای عربستان سعودی، یعنی ایران و ترکیه نزدیک‌تر شده بود و به همراه مالزی سعی در ایجاد یک بلوک مسلمان برای رقابت با سازمان همکاری‌های اسلامی با رهبری عربستان سعودی داشتند.

سال گذشته و پس از فشار اسلام‌آباد به عربستان سعودی برای محکوم کردن فعالیت‌های هند در کشمیر، ریاض خواستار بازپرداخت وام ۳ میلیارد دلاری پاکستان به خود شد. اما پس از دیدار عمران خان، نخست وزیر پاکستان با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی در ماه مه، اختلافات میان این دو متحد دیرینه کاهش یافته است.

در همین راستا، علی شیبی، تحلیلگر سیاسی عربستانی، گفت که وضعیت بدی بین عربستان و پاکستان ایجاد شده بود اما کمک‌های نفتی به زودی شروع می‌شود. موضوعی که بر بهبود روابط تاثیر گذار است.

در همین حال  یک مقام ارشد دولت پاکستان هم گفت: «روابط ما با عربستان سعودی از رکود خارج شده است. حمایت عربستان سعودی از طریق کمک‌های نفتی انجام خواهد شد و سعودی‌ها به دنبال از سر گیری برنامه‌های سرمایه‌گذاری خود در پاکستان هستند.»

رابین میلز، مشاوره انرژی هم با تایید این خبر گفت: «عربستان سعودی و پاکستان متحدان یکدیگر هستند، اما روابط آنها همیشه سنگین بوده است. اما روابط پاکستان و ایران از آنچه تصور می‌کنید بهتر است.»

احمد رشید، نویسنده کتاب‌هایی در مورد افغانستان، پاکستان و طالبان، معتقد است که این کار ممکن است “تا حدی با نیاز آمریکا به پایگاه‌های نظامی” برای آغاز حملات ضد تروریستی در افغانستان از پاکستان مرتبط باشد، اما اولویت آن احتمالاً جلوگیری از سقوط اسلام‌آباد به‌سوی تهران است.

پیشنهاد عربستان کمتر از نیمی از تسهیلات قبلی یعنی معادل ۳.۴ میلیارد دلار است که پس از کاهش روابط متوقف شد. در حال حاضر، ذخایر خارجی پاکستان بیش از ۱۶ میلیارد دلار است. در حالی که پیش از آن و قبل از ورود به برنامه ۶ میلیارد دلاری صندوق بین‌المللی پول در سال ۲۰۱۹ ، حدود ۷ میلیارد دلار ذخیره ارزی داشت.