عربستان برای گسترش رویارویی با رژیم ایران، سه همایش عربی و اسلامی در مکه برگزار می کند

ملک سلمان بن عبدالعزیز که از هنگام به قدرت رسیدن، سیاست قاطعانه ای در برابر حکومت اسلامی ایران در پیش گرفته است

دولت عربستان سعودی، با برگزاری سه رشته همایش های عربی و اسلامی و منطقه ای، پیکار خود علیه حکومت اسلامی ایران را به اوج تازه ای می رساند. این سه اجلاس در فاصله دو روز برگزار می شود و هدف عربستان آن است که همه کشورهای منطقه ای و عربی و اسلامی را علیه زیاده خواهی ها و تعرضات حکومت اسلامی ایران بسیج کند.

از هنگامی که ملک سلمان بن عبدالعزیز در عربستان به قدرت رسیده و فرزند خود محمد بن سلمان را به عنوان ولیعهد تعیین کرده، عربستان سعودی یک کارزار گسترده منطقه و جهانی را علیه رژیم ایران آغاز کرده و همچنان گسترده تر می شود.

در حالی که روح الله خمینی چندین دهه پیش از آن که به قدرت برسد، مسلمانان جهان را به برانداختن حکومت وهابی خاندان سعود در عربستان فراخوانده بود، ولی تا پیش از آغاز سلطنت ملک سلمان، دولت ریاض سیاست مصالحه جویانه ای را در برابر رژیم ایران اِعمال می کرد.

نخستین اجلاسی که قرار است فردا (پنجشنبه) در مکه گشایش یابد، همایش امیرنشین های عرب حوزه خلیج فارس است که برای نخستین بار قطر نیز به آن دعوت شده است. سران امیرنشین قطر خود را رقیب عربستان در رهبری جهان عرب و اسلامی می دانند و رقابت شدیدی بین دو کشور برقرار است.

قرار است روز آدینه (پس فردا) نشست اضطراری کشورهای عضو جامعه عرب در مکه گرد هم آیند و به شکایات عربستان علیه حکومت اسلامی ایران رسیدگی کنند. برای دولت ریاض، برخورداری از حمایت همه کشورهای عرب و اسلامی در برابر رژیم ایران بسیار مهم است.

پس از نشست کشورهای جامعه عرب، دولت عربستان سعودی میهماندار همایش نمایندگان کشورهای اسلامی می باشد که در آن جا نیز دولت ریاض شکایات خود علیه رژیم ایران را مطرح می سازد.

جان بولتون مشاور امنیت ملی پرزیدنت ترامپ نیز برای شرکت در این کنفرانس ها، راهی عربستان شده است.

مکه خود را برای برگزاری سه نشست مهم کشورهای عربی و اسلامی آماده می کند. اولین نشست، جلسه ی شورای همکاری خلیج فارس فردا (پنجشنبه ) و پس از آن نشست  کشورهای عضو اتحادیه عرب و پس فردا (شنبه ) اجلاس سازمان های همکاری کشورهای اسلامی در این شهر برگزارخواهد شود .

هدف این نشست ها ایجاد یک نیروی نظامی متشکل ازاین کشورها در مقابله با تهدیدات جمهوری اسلامی است که جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید آمریکا نیز در این نشست ها حضور خواهد داشت.

خبرگزاری فرانسه با انتشار گزارشی از دوبی به برگزاری این سه اجلاس در مکه پرداخته است .بنا به گزارش خبرگزاری یاد شده برگزاری این سه اجلاس در روزهای پایانی ماه رمضان و در شهر مکه با هدف ایجاد اتحادی گسترده علیه ایران صورت می گیرد افزون بر آن افزایش تنش بین ایران و آمریکا باعث نگرانی کشورهای منطقه از وقوع یک  رویارویی نظامی شده است این خبرگزاری در ادامه ی خبر خود نوشته است که برگزاری این سه اجلاس در مکه از سوی عربستان با هدف نمایش اتحاد کشورهای عربی و اسلامی علیه ایران صورت می گیرد .

هنوز خبری در این زمینه که آیا؟ ایران نیز به این اجلاس کشورهای اسلامی عضو سازمان همکاری کشورهای اسلامی دعوت شده است یا خیر منتشر نشده است .ایران عضو این سازمان است ؟

این در حالی است که تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر، رسما از سوی سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان برای شرکت در نشست کشورهای عضو سازمان همکاری خلیج فارس دعوت شده است.

خبرگزاری فرانسه در ادامه ی گزارش خود تاکید کرده است که هنوز روشن نیست؟ چه کشورهایی در این نشست حضور خواهند یافت؟.

باید یاد آوری که تاریخ برگزاری  اجلاس کشورهای عضو سازمان همکاری خلیج فارس از پیش تعیین شده بود. اما قرار برگزاری دو اجلاس دیگر در واکنش به افزایش تنش در منطقه سازمان دهی شده است.

در این میان جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید هم  برای دور جدید ی از مذاکرات با مقام های کشورهای عربی در ابو ظبی پایتخت امارات متحده عربی بسر می برد .حضور جان بولتون در آستانه ی چند نشست اضطراری کشورهای حاشیه ی خلیج فارس و اسلامی در باره اقدامات و تهدیدات جمهوری اسلامی ایران است .

مشاور امنیت ملی کاخ سفید  دیروز در بدو ورود به امارات گفت که برای بررسی مسایل امنیتی مهم منطقه با متحدان آمریکا دیدار و گفت و گو خواهد کرد .

حشور جان بولتون در همایش های مکه علیه رژیم ایران، نشان دیگری از قاطعیت ایالات متحده در برابر حکومت اسلامی تلقی می شود