عربستان تدریس موسیقی را به عنوان بخشی از برنامه آموزشی مدارس قرار می دهد.همچنین بانوان و خانواده ها اجازه حضور در ورزشگاه را دارند

رسانه‌های عربستان سعودی گزارش دادند که مسئولان این کشور تصمیم گرفته‌اند تدریس موسیقی را به عنوان بخشی از برنامه آموزشی مدارس بگنجانند.

به گزارش سیاست‌دیلی، سلطان البازی، مدیر کمیسیون موسیقی، با حضور در شبکه تلویزیونی العربیه، گفت: «آموزش موسیقی در مدارس عربستان سعودی می‌تواند تا دو سال آینده اجرایی شود و از سطح مهدکودک تا مقاطع بالاتر را در بر بگیرد.»

این تصمیم مسئولان آموزشی عربستان سعودی در جریان تغییرات گسترده اجتماعی و فرهنگی اخیر در این کشور، اتخاذ می‌شود. تحولات اخیر در عربستان سعودی و باز شدن فضا برای فعالیت‌های فرهنگی، این کشور منطقه را به مرکزی برای برگزاری کنسرت‌ها، نمایش‌های هنری و سایر برنامه‌های فرهنگی و سرگرمی تبدیل کرده است.

سال تحصیلی ۲۰۲۲ در عربستان سعودی با تاسیس ۱۰۰ مدرسه خصوصی برای آموزش موسیقی همراه بود. سایر مدارس این کشور نیز به منظور توسعه مهارت‌های هنری دانش‌آموزان با تهیه انواع سازهای موسیقی حمایت شدند.

آموزش موسیقی و ایجاد فرصت یادگیری موسیقی برای همه افراد عنوان شد. این سازمان همچنین قرار است در زمینه کشف و توانمندسازی استعدادهای موسیقی فعالیت کند. تاکید بر هویت موسیقایی محلی و فرهنگی عربستان سعودی و انتشار آن در سطح منطقه و جهان از دیگر اهداف تاسیس این کمیسیون جدید برشمرده شدند.

عربستان سعودی در سال‌های اخیر، برگزاری کنسرت‌های موسیقی با حضور برترین خوانندگان جهان را شاهد بود. در این کشور، حتی برای دی‌جی‌های زن عرب نیز فرصت فعالیت فراهم شد و آن‌ها توانستند در برخی مراسم، مهم هنرنمایی کنند. در همین حال، تنها چند سال پس از لغو ممنوعیت موسیقی و رقص در این کشور، قرار است تا سال ۲۰۳۰، بیش از ۶۵ هزار شغل در بخش موسیقی ایجاد شود.

برگزاری چنین رویدادهایی از ابتکارهای شاهزاده محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی است که از سال ۲۰۱۷، اصلاحاتی را در این پادشاهی آغاز کرد. تغییرات اجتماعی عربستان شامل لغو ممنوعیت رانندگی زنان، دادن مجوز برای برگزاری کنسرت‌های مختلط و تاکید بر گسترش فرهنگ موسیقی، سبب شد شهروندان این کشور بیش از پیش فرصت یابند در عرصه‌های اجتماعی حضور داشته باشند.

در راستای تغییرات بنیادین فدراسیون فوتبال عربستان به خانواده‌ها اجازه حضور در همه ورزشگاه‌ها را در این کشور داد.

به نقل از البیان، عربستان برای نخستین بار در سال ۲۰۱۷ به خانواده‌ها و بانوان اجازه حضور در ورزشگاه‌ها و دیدن بازی‌ها را از نزدیک داد. البته این اجازه در ابتدا به صورت محدود و تنها برای بعضی از سکوها و ورزشگاه ها بود.

طبق اعلام فدراسیون فوتبال عربستان در فصل جاری محدودیت حضور خانواده در ورزشگاه ها برداشته شده و بانوان می‌توانند در هر ورزشگاهی و در سکوی که دوست داشته باشند بازی‌ها را نگاه کنند.

البته تنها یک محدودیت وجود دارد و آن اینکه بانوان نمی‌توانند در قسمت‌های که برای لیدرها و هواداران خاص باشگاه ها تعیین شده قرار گیرند.

این در حالی است که در ایران زنان از زمان به روی کارآمدن رژیم اسلامی از حضور در ورزشگاه ها بعنوان تماشاچی محروم هستند.

امری که در پیش از انقلاب ۵۷ نه تنها بدیهی بود بلکه ورزشکاران زن نیز با آزادی کامل در میادین ورزشی ایران و جهان حاضر می شدند.

در یک تحول اقتصادی مرتبط با عربستان بلومبرگ گزارش داد که بر اساس پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول عربستان سعودی در حال خیز برای سبقت گرفتن از هند و تبدیل شدن به سریع‌ترین رشد میان اقتصاد‌های بزرگ جهانی است.