عربستان سعودی: از راه حل جامع برای مناقشه اسرائیل و فلسطین حمایت می کنیم

فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان در صد و پنجاه و چهارمین نشست اتحادیه عرب اعلام کرد:  عربستان سعودی از هر گونه تلاش و راه حل جامع برای ایجاد صلح و آشتی بین  فلسطین و اسرائیل حمایت می‌کند.

وزارت خارجه عربستان سعودی نیز با انتشار بیانیه ای در این باره گفت:  ریاض از تاسیس کشور فلسطین بر اساس مرزهای قبل از جنگ ۱۹۶۷ خاورمیانه، با پایتختی بیت‌المقدس شرقی، حمایت می‌کند.

در صد و پنجاه و چهارمین نشست اتحادیه عرب که به صورت مجازی و به میزبانی فلسطین برگزار شد، وزرای امور خارجه کشورهای عربی و احمد ابوالغیط دبیرکل اتحادیه عرب شرکت کردند و انور قرقاش در این نشست بار دیگر به تهدیدهایی که منشاء آنها ایران است، اشاره و آن را محکوم کرد.

در این نشست اتحادیه عرب ، ریاض المالکی، وزیر خارجه فلسطین، نیز ادعا کرد که توافقنامه امارات و اسرائیل موجب «غافلگیری» همگان شده و همانند «زمین‌لرزه‌ای» به اجماع جهان عرب ضربه زده است.

اما در عین حال ‌ او از عباراتی از جمله «خیانت» که بلافاصله پس از اعلامیه عادی‌سازی روابط از سوی رهبران فلسطینی به کار برده شده بود، استفاده نکرد.

همچنین  انور قرقاش وزیر مشاور در امور خارجه امارات عربی متحده نیز اعلام کرد:  ایران کماکان به تهدید امنیت دریانوردی تجاری و روند تامین انرژی در آب‌راه‌های منطقه می‌پردازد.

او گفت که ایران کماکان به تهدید امنیت و سلامت روند دریانوردی تجاری و روند تامین انرژی در آب‌راه‌های منطقه می‌پردازد و «ما این اقدامات را محکوم می‌کنیم».

این مقام ارشد امارات عربی متحده همچنین بر حمایت کشورش از پادشاهی عربی سعودی در مقابله با پیکارجویان حوثی یمن تاکید کرد و از همه طرف‌های درگیر خواست که گام‌های آشکاری برای اجرای توافق ریاض بردارند.

امارات متحده عربی پیش از این هم در روز دوشنبه ۱۷ آگوست ۲۰۲۰، تلاش‌های پیکارجویان «تروریست» حوثی وابسته به ایران برای مورد هدف قرار دادن مناطق مسکونی در شهرهای پادشاهی عربی سعودی با موشک‌های بالستیک را محکوم و تاکید کرد که امنیت دو کشور غیر قابل تفکیک است.

پیشتر نیز، شبه نظامیان حوثی مورد حمایت حکومت ایران کوشیدند با موشک بالستیک مناطق شهری و شهروندان غیرنظامی را مورد هدف قرار دهند ولی این موشک‌ها از سوی سامانه‌های دفاع موشکی ائتلاف نظامی عربی حمایت از دولت قانونی یمن رهگیری و منهدم شدند.

در همین رابطه وزارت خارجه امارات عربی متحده عربی با انتشار  بیانیه‌ای اعلام کرد که در زمینه رویارویی با هر تهدیدی که امنیت و ثبات سعودی را تهدید کند، دوشادوش این کشور خواهد ایستاد و از هر اقدامی که ریاض برای حفاظت از امنیت و سلامت شهروندان و افراد مقیم در خاک این کشور اتخاذ کند، حمایت می‌کند.

در ادامه  این بیانیه آمده که امنیت سعودی و امارات غیر قابل جدا شدن از همدیگر هستند و هر خطر و تهدیدی که متوجه سعودی باشد، امارات آن را تهدیدی علیه امنیت و ثبات خود تلقی می‌کند.