عربستان سعودی از نزدیکی بیشتر بین حماس و رژیم ایرن خشمگین است و علیه آن اقدام می کند

عربستان سعودی که در گذشته یکی از پشتیبانان پابرجای گروه تروریستی حماس علیه اسرائیل بود، اکنون به یک جنگ تمام عیار علیه این سازمان دست زده و گزارش می رسد که ده ها تن از افراد حماس در عربستان بازداشت شده اند و حتی برخی از آنان مورد شکنجه شدید قرار گرفته اند.

علت اصلی این خشم آن است که حماس به رژیم ایران نزدیک تر شده و برای علی خامنه ای پیام بندگی فرستاده و از جمله نوشته است که حماس همیشه در کنار حکومت اسلامی ایران خواهد ایستاد.

مقامات سیاسی و امنیتی عربستان سعودی در دفاع از تعقیب و سرکوب عوامل حماس در آن کشور گفتند که اجازه نخواهند داد سازمانی که با رژیم شیعه ایران پیمان دوستی می بندد، همچنان از حمایت عربستان برخودار باشد و در آن کشور آزادانه فعالیت کند و از مزایایی برخوردار شود.

اسماعیل هنیه در یک سخنرانی در گذشته گفته بود که حماس قاطعانه علیه اهل تشییع اقدام خواهد کرد و اهل تسنن را به عزت و قدرت خواهد رساند. ولی اکنون اسماعیل هنیه سرکرده حماس، با فرستادن پیام به خامنه ای، خود را در خدمت رژیمی قرار می دهد که عملا و علنا برای برانداختن رژیم ال سعود فعالیت می کند.

همکاری حماس با امیرنشین قطر نیز یکی دیگر از علل خشم مقامات عربستان سعودی است. قطر در یک سال اخیر حدود یک صد میلیون دلار کمک نقدی برای حماس در غزه فرستاده که بخشی از آن به مصرف تامین برق و امور رفاهی اهالی رسیده، ولی قصمت اعظم آن به جیب سران حماس و تقویت قدرت تروریستی و نظامی آن رسیده است.

در گزارش ها آمده است که در چارچوب اقدامات برای ریشه کن کردن حضور حماس در عربستان، ماموران امینتی آن کشور دفاتر و مراکز فعالیت حماس در ریاض و شهرهای دیگر را اشغال کرده و همه اسناد و کامپپوترها را با خود برده اند. گفته می شود که در چارچوب این عملیات، ده ها تن از افراد حماس در آن کشور بازداشت شده اند که یکی از آن ها محمد صالح الخدری نام دارد که رئیس مراکز فعالیت حماس در عربستان و به ویژه در شهر ریاض بود.

به گفته آگاهان، این اقدام نشان می دهد که شکاف و درگیری بین عربستان و حکومت ایران گسترده تر شده و همچنین تنش بین برخی کشورهای عرب با سازمان های تروریستی فلسطینی و به ویژه حماس، افزایش یافته است.

در گزارش های پیشین آمده بود که دولت عربستان، در تلاش برای خنثی کردن نیت های تعرضی حکومت اسلامی ایران، به اسرائیل نزدیک شده و برخی همکاری های پنهان، به ویژه در امور اطلاعاتی و امنیتی بین دو کشور جریان دارد.

یک دیدگاه

  1. اززیرنویس های تبلیغاتی بعضی شبکه های برون مرزی که باپول سعودی ارتزاق می کنند می توان نوع حکومت مدنظر آن ها رابه خوبی حدس زد(!)جالب این است که شعار کورش و داریوش هم سرمی دهند !
    درنتیجه برای پول های سعودی در فلسطین محلی از اعراب نیست و نمی توانند ادعایی نسبت به حرکت های اسلامی فلسطینیان داشته باشند

Comments are closed.