عربستان سعودی اعلام کرد: درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران با آمریکا و اروپا گفتگو خواهیم کرد

شاهزاده فیصل بن فرحان وزیر خارجه سعودی در اجلاس مجازی اقتصادی داووس که تحت عنوان «بازسازی جغرافیای سیاسی»تاکید کرد که این پادشاهی درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران با آمریکا و اروپا گفتگو خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی (واس) فیصل بن فرحان وزیر خارجه سعودی تاکید کرد که امنیت منطقه در صدر اهتمام کشورهای اروپایی و دولت جدید آمریکا به ریاست جو بایدن قرار دارد.

شاهزاده فیصل گفت که اظهارات مقامات آمریکایی نشان می‌دهد که آنها برای تحقق امنیت و ثبات به این موضوع با دیده اعتبار می‌نگرند.

او در ادامه افزود که کشورش با اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها درباره چالش‌هایی که با آنها مواجه است و از جمله آن فعالیت‌های ایران در برهم زدن امنیت و ثبات و برنامه هسته‌ای تهران گفتگو خواهد کرد و اطمینان دارد که با همکاری با همدیگر بر همه این چالش‌ها غلبه خواهند کرد.

شاهزاده فیصل بن فرحان گفت:« آرزومندیم که اهتمام به این منطقه از جهان از تمرکز بر تهدیدهای امنیتی و درگیری‌های نظامی بر مشارکت‌ها در تحقق شکوفایی، رفاه و توسعه در جهان متمرکز شود، اینها موضوعاتی هستند که باید بر آنها تمرکز کرد و همراه با شرکای‌مان برای تحقق آنها خواهیم کوشید.

وزیر خارجه سعودی تاکید کرد که پادشاهی سعودی به خوبی می‌داند که تحقق همکاری‌های بین‌المللی بدون تحقق همکاری‌های منطقه‌ای ممکن نخواهد بود.

فیصل بن فرحان گفت که اهمیت دستیابی به امضای توافق بیانیه العُلا برای همگرایی و اتحاد در مقابله با چالش‌ها و تحقق امنیت و ثبات از این همکاری‌ها سرچشمه می‌گیرد.

وزیر خارجه سعودی همچنین تاکید کرد که برای پیروزی در برابر همه چالش‌هایی که امروزه در جهان با آنها مواجه هستیم به همبستگی و همکاری نیاز است.

وی همچنین تاکید کرد:« سال ۲۰۲۰ را دیدیم اگر همکارهای نزدیک‌مان نبود هیچگاه نمی توانستیم با چالش‌های جهانی مقابله کنیم».

وزیر خارجه سعودی ضمن اشاره به ریاست دوره‌ای پادشاهی عربی سعودی بر گروه بیست اقتصاد برتر جهان در سال ۲۰۲۰ و همکاری‌های آن در پاسخگویی به ندای جهانی برای مقابله با ویروس جدید کرونا، بر اهمیت همکاری جهت حد گذاشتن برای خطر پاندمی کرونا، تاکید کرد.

فیصل بن فرحان همچنین به اهمیت همکاری‌ها برای مقابله با چالش‌های دیگری از جمله تغییرات آب و هوایی که جهان با آنها روبرو است، اشاره و تاکید کرد که پادشاهی عربی سعودی به همکاری با شرکای بین‌المللی‌اش برای تحقق همکاری‌های منطقه‌ای و جهانی ادامه داده و در این راستا به مقابله با چالش‌ها برای تحقق امنیت، ثبات و شکوفایی برای ملت‌های جهان که نیاز به رهبری و مسئولیت‌پذیزی دارد، ادامه خواهد داد.