عربستان با توقف معاهدات اقتصادی، دفاع آلمان از برجام را تلافی می‌کند

هفته نامه معتبر «اشپیگل» چاپ آلمان نوشت، به دستور شاهزاده محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی، تجارت شرکتها و موسسات اقتصادی عربستان سعودی با شرکت‌های معظم آلمانی مانند زیمنس، بایر و بورینگر به دلیل دفاع سرسختانه آلمان از برجام، متوقف خواهد شد.

عربستان سعودی که تجارت گسترده ای با آلمانیها دارد، از پافشاری آلمان بر حفظ برجام بسیار ناخشنود است. اشپیگل خبر داده است ممکن است تصمیم عربستان، حتی به فعالیت شرکت خودروسازی دایملر نیز آسیب برساند. عربستان قرار بود صدها دستگاه اتوبوس بنز، برای سیستم حمل و نقل شهری خود در شهرهای ریاض و جده خریداری کند. جمعا ۸۰۰ شرکت آلمانی در عربستان فعالیت اقتصادی دارند.

حجم مبادلات بازرگانی میان آلمان و عربستان سعودی در سال گذشته میلادی، دو برابر حجم مبادلات بازرگانی آلمان و ایران بوده و رقمی حدود ۶ میلیارد و ۶۰۰ میلیون یورو را شامل شده است.

پیش از این نیز روابط عربستان و آلمان از اواخر سال گذشته میلادی پس از موضع گیریهای زیگمار گابریل وزیر خارجه وقت آلمان علیه عربستان سعودی در ماجرای استعفای سعد حریری و تنش میان عربستان و حزب الله لبنان، رو به تیرگی گذاشته بود و از نوامبر سال ۲۰۱۷ تا کنون، عربستان در آلمان سفیری ندارد.

برخی از سیاستهای آلمان در مورد کشورهای خاورمیانه، موجب نگرانی کمپانیهای آلمانی شده است. به باور برخی از کارشناسان سیاسی، آلمان مسیر اشتباهی را در سیاست خارجی خود پیش گرفته است.

 

3 دیدگاه‌

  1. باتوجه به روابط شدیدا حسنه رژیم ایران با کوبا ، نیکاراگوا و ونزوئلا وکلمبیا و بلیوی و ترکیه و قطر و حزب الله لبنان و انصارالله یمن و حتی سوریه رژیم احتمالا در ایجاد سایتهای غنی سازی و تولید بمب هسته ای برای تولید سلاح هسته ای و تست زیر دریایی ها و انجام سایر آزمایشات هسته ای در گسلهای نزدیک به ایالات متحدۀ آمریکا و مکزیک در آبهای مجاور آمریکا برای ایجاد زلزله های اخیر مکزیک فعالیت داشته ودارد . بنابر این آمریکا باید همانند اولتیماتوم بوش دوم به صدام حسین به رژیم هشدار بدهد که به این دلایل فوق الذکر و به دلیل عدم امکان اجازۀ بازدید از سایتهای مشکوک ونظامی و دلایل دیگر از فعالیتهای اتمی اش آگاهی دارد و زمانی را برای تحویل کلیه مدارک و تجهیزات اتمی ومدارک موشکی و زیر دریایی تعیین نموده وبعد ازچند جلسه اگر مدارکی هم تحویل داد آمریکا میتواند بگوید که اینها کافی نیستند و بعد شروع به حمله نظامی به کلیه فرودگاههای نظامی ، پالایشگاههای تهران و اصفهان و تبریز و کلیه پادگانهای نظامی با تجهیزات کامل وکلیه سایتهای صنعتی نظامی حوالی اصفهان و کلیه کارخانه های ذوب آهن اصفهان وذوب و فرآوری مس در کرمان ذوب آلیاژی اردکان و یزد میبد وفولاد اهواز و انبار های ذاغه های زیر زمینی موشکی و انبارهای مهمات کند وپایگاهای مشکوک بسیج که رژیم از ترسش آنها را به شکل ورزشگاه درآورده بکند ، قطعا با شروع حملات آمریکا خامنه ای چون خیلی ضعیف است به روسیه یا ترکیه فرارخواهد کرد و شیرازۀ حکومتش ازهم میپاشد و آمریکا خیلی راحت و سریع میتواند برعکس بلوفهای خامنه ای با سازماندهی سریع نیروهای مردم به شدت ناراضی خیلی سریعتر از عراق اوضاع امنیتی ایران را کنترل کند و بدین ترتیب ریشه های اصلی و بنیادین قدرت داعش و طالبان و القائده است از بیخ بکند و آنها را به شکل نهالهای خشکیده درآورد .

Comments are closed.