عربستان و بریتانیا خواهان مهار کردن حکومت ایران و خلع سلاح حزب الله شدند

در بیانیه مشترکی که در پایان دیدار ولعهد عربستان سعودی از بریتانیا انتشار یافت، رهبران دو کشور از جمله خواستار گردیده اند که دنیا برای خلع سلاح کردن حزب الله لبنان بسیج شود. این گروه که توسط حکومت اسلامی ایران برپا شده، دارای یک زرادخانه بزرگ در نقاط مختلف لبنان است که از جمله ارزیابی می شود که بیش از یکصد هزار موشک و راکت در آن ذخیره شده است.

در بیانیه مشترک گفته شده که بریتانیا و عربستان سعودی بر این باورند که فعالیت های تعرضی حزب الله در منطقه، صلح و امنیت را سخت به خطر انداخته است.

آگاهان نظامی می گویند که حکومت اسلامی ایران از حزب الله به عنوان یک دست نشانده، برای رسیدن به هدف های استعماری خود در منطقه بهره گیری می کند.

این گروه که در سال ۱۹۸۲ توسط حکومت ایران در لبنان برپا گردید، نه فقط می کوشد بر آن سرزمین مسلط شود و لبنان را به یک حکومت اسلامی شیعه مبدل سازد، بلکه در یمن و سوریه و عراق و کشورهای دیگر عربی نیز حضور دارند و یکی از عاملان جنگ در یمن محسوب می شود.

عربستان سعودی که برای دفاع از رئیس جمهوری قانونی یمن می جنگد، حکومت ایران را متهم می سازد که پول و اسلحه در اختیار حوثی ها قرار می دهد تا یمن را به یک پایگاه تعرضی علیه حکومت خاندان سعود در عربستان مبدل سازد.

در بیانیه مشترک، دولت های عربستان سعودی و بریتانیا همچنین از حکومت اسلامی ایران خواستار شده اند که از ادامه تعرض و تجاوز به کشورهای منطقه دست بردارد و در امور داخلی آن ها دخالت نکند.

علی خامنه ای رهبر حکومت اسلامی ایران در سخنرانی روز چهارشنبه در حضور “مداحان اهل بیت” گفت که حکومت ایران دخالت در کشورهای همسایه را حق خود می داند – و این، کشورهای غربی هستند که حق دخالت در این منطقه را ندارند.

دیدار شاهزاده محمد بن سلمان از لندن، بخشی از تلاش گسترده دولت عربستان سعودی برای بسیج کردن همه کشورها علیه حکومت ایران است که علنا مسلمان وهابی را خارج از دین می خواند و خواهان برانداختن رژیم سعودی در عربستان است.

بیانیه مشترک بریتانیا و عربستان در روزهایی انتشار می یابد، که حکومت ایران می کوشد تظاهرات چهارتن از طرفداران آیت الله شیرازی در برابر سفارت ایران در لندن و ورود آن ها به این سفارتخانه را به یک بحران دیپلماتیک مبدل سازد و حتی به مراجع بین المللی شکایت برد.

هنگام دیدار ولیعهد عربستان و نخست وزیر بریتانیا، شماری از طرفداران حکومت ایران در برابر پارلمان بریتانیا گرد آمده و از عربستان سعودی خواستار توقف کشتار در یمن و آغاز گفتگوهای صلح شده بودند.