عربستان پیشنهاد برق ارزانتر و بیشتر در مقابل برق صادراتی ایران را به عراق داد

عراق در ماه های اخیر بیش از گذشته به عربستان نزدیک شده و با وجود صرف هزینه های زیاد از سوی حکومت اسلامی عراق از ایران فاصله میگیرد

عربستان سعودی به عراق پیشنهاد داده است به جای واردات برق از ایران این کشور را با برق بسیار ارزان تامین کند.

سخنگوی وزارت برق عراق در گفتگو با خبرگزاری بلومبرگ تایید کرده است که عربستان موافقت کرده تا یک نیروگاه خورشیدی با ظرفیت تولید ۳ هزار مگاوات ۳ برابر نیروگاه اتمی بوشهر ظرف یکسال در عربستان راه اندازی کند و هر مگاوات ساعت برق فروشی به عراق را ۲۱ دلار پیشنهاد داده است که  یک چهارم قیمت برق صادراتی ایران به عراق است.

این قرارداد هنوز از طرف دولت عراق امضا  نشده است اما قیمت پیشنهادی عربستان بسیار پایین است و ظرفیت نیروگاه یاد شده  نیز بسیار بالا و حدود یک سوم کل ظرفیت تولید برق عراق است.

عراق  با ۵۰۰۰ مگاوات کمبود برق مواجه است اگرچه چند نیروگاه در حال احداث است اما نیاز برق این کشور سالانه ۷ درصد نیز افزایش یافته است.

بر اساس آمارهای وزارت نیروی جمهوری اسلامی ایران سال گذشته کلا حدود ۷ هزار و ۸۷۱ میلیون کیلو وات ساعت برق صادر کرده بود که بیش از ۸۴ درصد آن تحویل عراق شده بود.

این میزان از انرژی برقی صادر شده  به عراق به راحتی میتواند با یک نیروگاه  ۱۰۰۰ مگا واتی تامین شود.

به عبارتی عربستان نه تنها قیمت برق را یک چهارم قیمت برق ایران قرار داده بلکه میزان صادرات را نیزسه برابر ایران  پیشنهاد داده است.

ایران در ماه جاری به خاطر کمبود برق و اوج گیری مصرف داخلی صادرات برق به عراق  را قطع کرد که به موجی از ناآرامی ها در جنوب عراق منجر شد.

اعتراضات اخیر ایران به خاطر مشکلات بیکاری خدمات ضعیف دولت از جمله مشکل در تأمین آب و برق کشور انجام شد.

حیدر العبادی نخست وزیر عراق مجبور شد وزیر برق را از کابینه کنار بگذارد و دولت عراق با تخصیص سه میلیارد دلار کمیته ای را برای رفع کمبود برق کشور ایجاد کرد.

میان  عربستان و جمهوری اسلامی برای جلب نظر مقامات عراقی رقابت هایی هست که این روزها عربستان توانسته است عراق را به سوی خود جلب کند و چندی پیش نیز چند تن از مقامات عراقی به ریاض دعوت شدند و پذیرایی کاملی از آنها به عمل آمد از جمله مقتدی صدر روحانی شیعه توانست به قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس  بگوید از بغداد برود و در امور عراق و تشکیل دولت آینده دخالت نکند.